'100 bin sokak çocuğu olacak'

TBMM Sokak Çocukları Komisyonu'nun CHP'li üyesi Selvi: Önlem alınmazsa madde bağımlısı çocuk sayısı beş yılda 100 bin olur. Sorun büyükşehirlerin dışına yayılıyor. Çocukları mafyalar kullanıyor.

ESKİŞEHİR/KONYA- TBMM Sokak Çocuklarını Araştırma Komisyonu üyesi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, önlem alınmadığı takdirde madde bağımlısı çocukların sayısının beş yıl içinde 100 bini bulabileceğinin tahmin edildiğini söyledi. Selvi, dün yaptığı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2002 yılı kayıtlarına göre, Emniyet'e getirilen 95 bin 732 çocuğun yüzde 35'inin sigara, alkol ve madde kullandığının belirlendiğini kaydetti. Selvi, araştırmaların Türkiye'de 28 bin civarında bağımlı çocuk olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.
Bu çocuklardan yaklaşık 6 bininin örgütlü veya bireysel suç nedeniyle cezaevine girdiğinin belirlendiğini anlatan Selvi, şöyle konuştu: "Önlem alınmadığı takdirde madde bağımlısı çocukların sayısının beş yıl içinde 100 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle acil çözüm şart. Bu çocukları sokaktan kurtarıp rehabilitasyonu sağlamakla görevli sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumları, Bakırköy Ruh ve Akıl Hastalıkları Hastanesi Uçucu Madde Araştırma ve Tedavi Merkezi, Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu gibi kurumların yetersiz kaldığı görülüyor."
'Özel program uygulanmalı'
Madde bağımlısı çocuklara yönelik özel bir program uygulanmasının gerektiğine işaret eden Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Köprülerin altında, sur diplerinde, bankamatik kabinlerinde, banklarda, parklarda ve işhanı girişlerinde birbirine sarılmış yatan çocuklar, artık Türkiye'de olağan bir görüntü sergiler hale geldi. Önceleri tek başına dolaşan bu çocuklar karşılaştıkları tehlikeler karşısında gruplaşmaya, sonra da çeteleşmeye başlamışlardır. Bu çocukların, büyüklerin oluşturduğu çeteler-mafyalar tarafından gasp, kapkaç, haraç ve hırsızlık işlerinde kullanıldıklarını da olaylar ortaya koymaktadır. Büyük şehirler dışındaki illerde de çetelerin hızla yaygınlaştığı, diğer çocukları tehditle suça zorladıkları görülmektedir."
Anayasa'nın 41, 42, 58 ve 60. maddelerinin devlete bu konularda önleyici tedbirler alma görevini verdiğini belirten Selvi, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin de devlete önemli görevler yüklediğini söyledi. Selvi, devletin bir an önce tedbir almasını istedi.
Sokak çocukları için hutbe
Bu arada, Konya'da İçişleri Bakanlığı'nın sokak çocuklarıyla ilgili yayımladığı genelge kapsamında valilik tarafından oluşturulan komisyon, dün Vali Yardımcısı Rıfat Ata başkanlığında toplandı. Sekiz ayrı resmi kuruluşun temsilcilerinin katıldığı toplantıda, sokak çocuklarının korunması için yeni kararlar alındı. Vali Yardımcısı Ata, sokakta yaşayan, dilenen, tiner çeken ve mendil satan çocukların bu ortama alışmadan ailelerine geri dönmelerini sağlamak için İl Müftülüğü'nce camilerde hutbe okutulup vaaz verileceğini açıkladı. (aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7379837379830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.