100 kilo altın banka kasasında sır oldu

100 kilo altın banka kasasında sır oldu
100 kilo altın banka kasasında sır oldu
Kapalıçarşı'da kuyumcu dükkanları bulunan iki kardeşin, kiraladıkları banka kasalarına koydukları 100 kilo altının, altın suyuna batırılmış gümüşle değiştirildiği ortaya çıktı.

Kapalıçarşı’da kuyumcu dükkanları bulunan Ö.B. ile R.B. kardeşler, bankaların kiralık kasalarında tuttukları ve 3-4 ayda bir kontrol ettikleri yaklaşık 100 kilo altının çalındığını iddia ederek polise başvurdu.

Bozdurmak için kiralık kasadaki altının önce bir kısmını aldıklarını ve altın suyuna batırılmış gümüş ile değiştirildiğini fark ettiklerini belirten kuyumcu kardeşler, daha sonra tamamına baktıklarında aynı şekilde değiştirilerek çalındığını bildirdi.

Yaklaşık değeri 10 milyon lira olan 100 kilo altının çalınmasıyla ilgili kiralık kasaları açma yetkisi olan çalışanları Remzi D.(33)’den şüphelendiklerini bildirdi. İki kardeşin şikayeti üzerine, çalışanları Remzi D. ile Kapalıçarşı’da kuyumculuk yapan arkadaşları Murat B.(33), Ramazan G.(37), Cevriye T.(33), İmmanuel T.(35) gözaltına alındı.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulamaları yapılan 5 şüpheli de suçlamaları kabul etmedi. Polisteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilen şüphelilerden Remzi D. ile İmmanuel T. mahkemece tutuklanırken diğer 3 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Polis altının çalınması olayını aydınlatmak için çok yönlü çalışmalarını sürdürüyor.

DHA - Mehmet AKTARAN