100 kişiden 30'u 'verem' taşıyor

Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ferit Koçoğlu, Türkiye'nin veremle savaşta olması gereken düzeyin çok gerisinde bulunduğunu savunarak, "Veremle savaşta Tanzanya'dan bile geriyiz" dedi.

BURSA - Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ferit Koçoğlu, Türkiye'nin veremle savaşta olması gereken düzeyin çok gerisinde bulunduğunu savunarak, "Veremle savaşta Tanzanya'dan bile geriyiz" dedi. Koçoğlu, Türkiye'de nüfusun kendisi hasta olmasa da yüzde 25-30'unun verem mikrobu taşıdığını açıkladı.
Koçoğlu, 28 yıldır aktif şekilde verem konusunda mücadele eden biri olarak hâlâ aynı dertlerle uğraşmaktan utandığını belirterek şöyle konuştu:
'Veremde Tanzanya'dan bile geriyiz'
"Türkiye'nin bugünkü imkânları, insan gücü ve tesisleri sağlık hizmetleri açısından yeterli. Sorunların temelinde yönetim problemi yatıyor. Un, yağ, şeker var, ama usta iyi olmadığı için veremle yeterince savaşamıyoruz. Veremle savaş konusunda Tanzanya'dan bile geriyiz. Verem Savaşı Daire Başkanlığı konuyu yakından takip etmiyor. Herkes ne yapması gerektiğini biliyor ama, yapmıyor. Yapmayanlardan hesap sorulmuyor. Böyle veremle savaş olmaz. Bakkal gibi, müşteri gelsin, diye beklemekle, oturduğumuz yerde hastayı beklemekle bu hizmet yürütülmez. Karşımızda bir mikrop, bir düşman var. Bunun üzerine aktif olarak gitmeliyiz. Bulunduğumuz noktadan çok daha iyi noktada olabilirdik. Başkent Üniversitesi'nce yapılan ve Sağlık Bakanlığı'nca geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan 'Ulusal Sağlık Yükü Araştırmaları'na göre; verem Türkiye'de en çok ölüme yol açan hastalıklar arasında sekizinci. Bu rakam Türkiye gibi imkânları olan bir ülke için kabul edilemez. Türkiye'de nüfusun yüzde 25-30'unda verem mikrobu var."


    http://www.radikal.com.tr/7341187341180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.