100 liseliden sekizi: Çete üyesiyim!

Meclis araştırmasına göre, 'güvensiz ortamı' gerekçe gösteren liselilerin yüzde 15.1'i okula delici, kesici alet ve silahla gidiyor. 100 liselinin yaklaşık sekizi de çetelere üye olmuş...


Çocuk ve gençlerde artan şiddet eğilimi ile okullarda meydana gelen olayların belirlenmesi amacıyla 2006’da kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, 261 lisede, 26 bin öğrenciyi kapsayan anket çalışmasını kitap haline getirdi. Anketteki lise tablosu şöyle:
* Ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin yüzde 15.6’sı haftada bir- iki kez ya da daha fazla sigara içiyor.
* Öğrencilerin yüzde 5.4’ü haftada en az bir defa ya da daha fazla alkollü içki kullanırken, yüzde 6.9’u da şimdiye kadar en az bir defa uyuşturucu, uyarıcı maddeleri denedi. Sigarayla tanışan öğrenci oranı yüzde 37. Bu oran devlet okullarında yüzde 37, özel okullarda yüzde 38.2. Öğrencilerin yüzde 30’unun alkolle lisede tanıştığının tespit edildiği çalışmaya göre, bu oran özel okullarda yüzde 50.1, devlet okullarında yüzde 29.5.
* Öğrencilerin yüzde 9.2’si okula delici ve kesici alet, yüzde 5.9’u ateşli silahla geliyor. Öğrencilerin yüzde 55.9’u, delici, kesici ya da ateşli silah taşıma nedeni olarak ‘güvensiz bir ortam’ı, yüzde 20.6’sı ‘kendisini daha iyi hissetmek’, yüzde 7’si ‘filmdeki insanları örnek aldığı’ ve yüzde 3.9’u ‘arkadaşlarının silah taşıması’ gerekçelerini gösterdi.
* Ortaöğretim öğrencilerinin yüzde 7.7’si ‘çete üyesi’ olduğunu söylüyor. Çete üyesi olma nedenleri arasında da yine ilk sırayı ‘güvenlik’ alıyor. Bu öğrencilerin yüzde 42.3’ü kendini güvende hissetmek için çete üyesi olurken, yüzde 29.8’i yakın arkadaşları çete üyesi olduğu için, yüzde 27.9’u bir gruba üye olmak adına çetelere katılıyor.
* Öğrencilerin yüzde 2.9’u kumar, yüzde 19.1’i şans oyunu, yüzde 3.3’ü de her ikisini oynuyor. (Radikal, aa)