100 metre git, cemevini göreceksin!

100 metre git, cemevini göreceksin!
100 metre git, cemevini göreceksin!
Meclis'e dilekçeyle başvurup İstanbul Avrupa Konutları'na cemevi isteyen vatandaşın dilekçesi TOKİ'ye yönlendirildi. TOKİ'den gelen yanıtta da yakındaki bir cemevinin adresi tarif edildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

TOKİ, projelerinde cemevi de olmasını isteyen vatandaşa ikamet ettiği yerde sosyal ve kültürel tesis kapsamında değerlendirilebilecek nitelikte boş parsel kalmadığını belirterek, “TEM Avrupa Konutları projesinin bulunduğu mahalde yapılan incelemede; projenin yaklaşık 100 metre yürüyüş mesafesinde yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilecek ‘Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi’nin bulunduğu belirlenmiştir” dedi.
TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran İbrahim Söylemez, TOKİ tarafından inşa edilen konutlara cemevi de yapılmasını talep etti. Meclis konuyu TOKİ’ye bildirdi. TOKİ’den gelen cevapta İbrahim Söylemez’in İstanbul -Gaziosmanpaşa TEM Avrupa Konutları’nda ikamet ettiği belirtilerek söz konusu projenin TOKİ’nin iştirak şirketi Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nca 2010 yılında tamamlandığı, proje kapsamında eğitim , sağlık ve dini tesis gibi sosyal donatıların yüklenici firma tarafından yapıldığı kaydedildi. Proje alanında sosyal ve kültürel tesis kapsamında değerlendirilebilecek nitelikte boş parsel kalmadığından cemevi yapılmasına imkân olmadığını belirten TOKİ, “Dilekçenin dini tesis alanına cemevi yapılması talebiyle ilgili olarak ise imar mevzuatında belirtilen dini tesis veya ibadet alanlarına ilişkin tanımlamalarda, bu alanlara cemevi yapılmasına cevaz verecek bir hüküm veya ifade yer almamaktadır” dedi. TOKİ, vatandaşın cemevi talebini yakındaki bir cemevini adres göstererek ‘çözdü’. İbrahim Söylemez’e verilen cevapta, ‘TEM Avrupa Konutları projesinin bulunduğu mahalde yapılan inceleme ve araştırma neticesinde yaklaşık 100 metre yürüyüş mesafesinde, orada yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilecek faal halde Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi’nin bulunduğu’ kaydedildi.


  http://www.radikal.com.tr/1142408114240820

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu arada - M. L.

  Zorlami insanlari bir inancin cercevesinde tutacaksin? Bugün birisi ateist olacagim ne namaz kilip ne de oruc tutacagim derse ne olacak? Onu din düsmani diye ileri demokrasinin savcisimi halledecek? Alisin artik, egitimli toplumlarda islam bile yargilaniyor ve iyi oluyor. Sizin ortacagi dünyaniz ve sözde birlik beraberliginiz tarihe kavusdu. Bati ülkelerinde huzur digerin nancina veya inancsizligina saygi ile saglaniyor. Neymis farkliklar sorun yaratirmis. Hayir farkliliga saygili ol sorun morun olmaz. Nice müslüman gecinen sapiklar gördük. Sen müslümansan ben Aleviyim islamsiz alevi!!

  Cahil Haraydin - M. L.

  Hala sünni statükoculugu yapiyorsun. Senin yazilarinin ana tespiti su. Hepimiz müslümaniz ibadetevimiz camiidir. O kadar. Hayir beyefendi. Benim ibadetevim Cemevidir. Semahim namazimdir. Sen sünnisin ben ise aleviyim. Asimilasyona ugramiyacagiz. Gözünüze bata bata inancimizi cami disinda yasiyacagiz.

  kara cehalet - HARAYDIN

  Kara cehalet Alevilik üzerinden hezeyanlarını gerçek gibi sunmaya devam ediyor. Ben Alevi sünni diye bir şey demem. Alevi, Caferi, Şii, Mevlevi, Rufai , Hanbeli mezhep ve özel ritüelli dini akımlar vardır bir bildikleri, daha hassas önemsedikleri şey, bunlar herkesin kendi bildikleri şey. Benim bildiğim şeytanın peşine takılan şeytanın avukatlarının müslümanları dil, mezhep, kavim kabile farkına göre çatıştırmak için bu özel ritüelleri genel bir ayrışma ve sonunda çatıştırma unsuru olarak kullanmak isteyenlere çanak tutulması savunulamaz. Alevi, Caferi, Şii, Mevlevi, Rufai , Hanbeli mezhep ve özel ritüelli dini akımlar müslümanlığın yoğurt yeme biçimidir. Bunun dışına müslümanlık illa Alevi Sünni diye ayrıştırılamaz ve elbette potansiyel çatışma unsuru haline dönüştürülemez. Sema yapanla semah yapan aynı şeyin farklı versiyonlarını yapıyordur, birbirinden ayrılamaz farklı statüye sokulamaz. Bunda anlaşılmayacak ne var Haraydın hazımsızları?

  Ben sünni kökenliyim - siradanbirisi

  Sen Aelvileri alevilig kullandigini söz edip aslinda solculuk ve ateizm yapdigini iddia edersin. Ben ise sünni kökenliyim yani senin asil müslümanlik olarak gördügün sözde mezhep. Ayrica Alevi olup solcu olmak yasakmi? illahi sünni muhafazakar olmakmi sart? Sünniler bile solcu ve ateist olabilirler. Bu seni ilgilendirmezu. Ve her insan gibi onlarda dinozor devrinden kalmis önyargilari elestirme hakkina sahiplerdir. Hani ileri demokrasi var ya. Yoksa sadece sizin fikrinizimi aciklama özgürlügü var? iyki varsiniz Alevi kardeslerim, yoksa bu ülke cokdan Pakistan olmusdu.

  islam cahilligi diz boyu, sayin haraydin yorumcu - M. L.

  Aleviligin ne oldugunu sen degil Aleviler degerlendirebilir. Sen Sünniligi egemen inanc olarak görüyorsan o senin kabahatin. Aleviligin Bektasiligin Sünni cercevesinde degil Sünniligin disinda bir inanc ve mezhep. Buna kabullenmeyenin, Alevilerin kendi tanitimina tahammül edemiyenin yobazdan ne farki var?? Haraydin yorumcu klasik sünni statükoculugu yapiyor. Alevilerin Aleviligi nasil tanimladiklarina kulak asmiyan, Aleviligi ben bir sünni olarak tanimlarim diyen, cercevesini ben cizerim, sartini ben (sünni olarak) koyarim, benim (sünni olarak) kafama uydu noktaya kadar yakinlasirim, benim (sünni olarak) kafama uymadigi noktalari yasaklarim diyerek yaklasanlar Alevileri hic anlamaz. Sen Alevileri anlamazsin Haraydin. Cahillik diz boyu.

  HARAYDIN ARKADAS - samanizm

  Sivasda insan yakan yobazlar senin gibi koyu sünni müslüman kardeslerdi. Sivas katilleriyle ilgili fikrin ne? Sivasda insanlar otelde yakilarak öldürüldügünde ne düsündün? Alevilerle beraber protesto yürüyüslerine katildinmi? Katilmadiysan niye katilmadin? Senin dininde hersey mübahmi??

  Asil Kara Cahil sensin Haraydin yorumcu!! - siradanbirisi

  Buddistlerden söz ettiysem bir örnek vermek icin. Sen ise sözlerimi saptirip Aleviligi Buddistlige benzettigimi acikliyorsun. Önce oku. Kara Cahil. Herkes senin gibi sünni - islamiyeti benimsemek zorunda degil. Allahmi sana inanc ve mezhep degerlendirmelerinin yetkisini verdi? Muhammet bile namazini camide degil evinde kilardi. Yalanmi? Sizin gibi sünniler (bende sünni kökenliyim) baska inanc ve yasam tarzlarina tahammül edemediginiz icin dar görüsünüzle ebediyen karanliga bagimlisiniz. Hosgörü, Sevgi, Saygi, Tolerans nedir bilmezsiniz.