100 okulun 9'u gazi ve şehit

100 okulun 9'u gazi ve şehit
100 okulun 9'u gazi ve şehit
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul , Ankara ve İzmir’deki 4 bin devlet okulu örneklem alınarak okulların isimleri ile ilgili bir araştırma yapıldı. Eski Eğitim Sen Başkanı Alaaddin Dinçer’in yaptığı taramaya göre, okulların isimleri yüzde 52 ile yerleşim yerlerinden geliyor. Yüzde 10’u okulu yaptıran kişinin adını taşıyor, yüzde 9 ise gazi, şehit ve paşa isimlerinden geliyor.
Okul isimlerinin belirlenen 8 başlıkta ulaşılan bulgularının oransal dökümüne göre Türk-İslam düşünce yapısını savunan sanatçı-yazar-şairlerin adlarının verildiği okulların oranı yüzde 6, gazi, şehit ve paşa isimli okulların oranı yüzde 9, Osmanlı döneminde görev yapmış devlet yöneticilerinin isimlerinin verildiği okulların oranı yüzde 3, Bayram, Cumhuriyet, Bayrak, Atatürk ve Zübeyde Hanım isimli okulların oranı yüzde 5, yerleşim yerlerinin isimlerinin verildiği okulların oranı yüzde 52, kişi, kurum isimlerinin (cumhurbaşkanı, bakan, vali, öğretmen vs.) verildiği okulların oranı yüzde 7, okulları yaptıran kişilerin isimlerinin verildiği okulların oranı yüzde 10.
Araştırmayı Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yayımlanan rehberler ile Eğitim Sen’in okullarda bulunan işyeri temsilcilik listelerinden yararlanarak yalan Dinçer, “Sisteme muhalif olan ve farklı düşünen aydın, yazar, sanatçı, bilim insanı ve siyasetçilerin isimleri yok denecek kadar az. Yapılan bütün öneriler sudan gerekçelerle veya hiç gerekçe gösterilmeksizin geri çevrilmektedir. Kürt sorununun çözümünde yeni dönem diye anlamlandırılan bu barış ve müzakere sürecinde okul adlarının değişimi sürecin gelişmesine sembolik de olsa önemli bir anlam katacaktır. Yeni kurulacak okul ve üniversitelere Ahmed-i Hani, Ape Musa, Mem-u Zin, Pir Sultan Abdal, Nâzım Hikmet, Hrant Dink, Şeyh Bedrettin, Mehmet Uzun gibi yazar, şair ve sanatçıların adlarının verilmesi çok anlamlı olacaktır” dedi.