'100 piliç kazana atılır...'

Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce dar gelirli, hayırseverlerin ve kurumların verdiği iftar yemekleriyle karnını doyuruyor.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce dar gelirli, hayırseverlerin ve kurumların verdiği iftar yemekleriyle karnını doyuruyor. Yemek dağıtılan mekânlarda uzun kuyruklar oluşurken, yemeklerin hazırlandığı mutfaklarda da mesai erken başlıyor.
Üsküdar Ramazan Çadırı'nda yemek hazırlayan aşçılar da mesaiye erken başlayanlardan. Sabah erken saatlerde mutfağa giren ve sayıları bir düzineyi bulan aşçı ve yardımcıları, mutfakta 'ayak altında' kimseyi istemiyor.
Mutfakta ilk dikkati çeken şey dev tencereler. Saat henüz 11.00 olmasına karşın iftar için çorba hazırlanmış bile. Çorba, ısısını koruması için derin ve koca tencerelerde, ağzı sımsıkı kapatılmış bekletiliyor. Biraz sonra 50 kilogramlık pirinç torbaları içeri giriyor ve büyük süzgeçlerde yıkanıyor.
İşin sırrı başaşçıda
Bu sırada başaşçı Celal Çifteci, binlerce kişiye yemek yapmanın sırrını açıklıyor.
İşte 600 kişilik bir tarif: "Beş kilo yağı tencerede kavuruyorum. Ardından 50 kilogram pirinci ilave edip bir müddet karıştırıyorum. Pirinç, kepçeyle iyice karıştırılır ki dibi tutmasın.
Sonra diğer tencerede geceden suya bastırıp beklettiğimiz 30 kilo nohudu pirince katıyorum. Bunu da karıştırdıktan sonra üzerine kaynatılmış 100 litre su ve 2 kilo tuz ilave ediyorum, kaynamaya bırakıyorum. Yarım saat ya da 45 dakika sonra pişiyor. Üzerine de 30 kilo kızartılmış kuşbaşı eti ilave edip karıştırıyoruz. Artık yemek hazır."
O dev tencerelerden sadece birinde yapılan yemekle 600 kişi doyuyor. Burada ölçüler çay, tatlı ve yemek kaşığıyla değil, kiloyla ifade ediliyor. Sözgelimi çorba için 40 kilo mercimek, 3 kilo tuz, 100 litre su ve 3 kilo pul biber kullanılıyor. Ramazan boyunca mönüde yer alacak çorba, etli-nohutlu pilav ve tatlının yanı sıra tavuk da bulunacak.
Bu aşamada, 'Acaba bir tencereye kaç piliç atılıyor?' diye merak ediyoruz. Usta yanıtlıyor: "100 litre su ve iki kilo tuzun bulunduğu kazana 100 piliç atılır."
Peki binlerce kişiye yemek hazırlayan aşçılar evde de yemek yapıyor mu acaba? Yanıt, 'Hayır' oluyor. Ama Celal usta zaman zaman yaptığını itiraf ediyor. "Peki bir fark var mı?" diye soruyoruz. Evet, varmış. Evde yapılan yemeklerin ya tuzu kaçıyormuş ya da biberi.