1000 tekneden tek ses

244 sivil toplum kuruluşunun üye olduğu Türkiye Çevre Kozası
İnisiyatifi, İstanbul Boğazı'ndan tanker geçişini protesto etmek için yaklaşık 1000 tekneyle bir saat boyunca Boğaz'ı kapattı. Beykoz'da başlayıp Kabataş'ta biten 'İstanbul'u Seviyorum' eylemine balıkçılar da katıldı.

Fotoğraf: Erhan Sevenler/AA

İSTANBUL - Toplam 224 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu 'Türkiye Çevre Kozası', İstanbul Boğazı'ndan tanker geçişini protesto etti. Yaklaşık bin tekne, bir saat boyunca Boğaz'ı gemi trafiğine kapattı. Eyleme 'El Ele Koruyalım' pankartları taşıyan üç planör ile İstanbul Ulaşım A.Ş'ye
ait bir helikopter de havadan destek verdi.
Paşabahçe'de toplanan balıkçı tekneleri, Deniz Arama Kurtarma botları ve yolcu tekneleri, 'El ele verelim koruyalım' ve 'İstanbul'u seviyorum' yazılı pankartlar açtı.
Yalı sahiplerine çağrı
Çevre Kozası İnisiyatifi'nin adına yapılan açıklamada 1993'ten beri düzenlenen eylemler sonucunda Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının hayata geçirilmesi çalışmalarının hızlandırıldığı; yeni boru hatları için çalışılmaya başlandığı belirtildi. Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül de, Boğaz'daki tehlikelere en çok maruz kalan yalı sahiplerinden aktif destek istedi. Eylem Kabataş açıklarında sona erdi.