'101 ev çamura bulandı'

Hatay'ın Samandağ İlçesi'ne bağlı Aknehir Beldesi, sel felaketi nedeniyle çamura bulandı.

Hatay'ın Samandağ İlçesi'ne bağlı Aknehir Beldesi, sel felaketi nedeniyle çamura bulandı. Yükselen Asi Nehri, Akpınar Mahallesi'nde bahçeleri, evleri, yatakları, yorganları çamurla kapladı. Aşırı yağışın başlamasıyla önlem olarak boşaltılan Akpınar Mahallesi'ndeki evlerine dönen vatandaşlar, çamurlarla kaplanmış yataklarını, eşyalarını dışarı çıkararak kurutmaya çalışıyor.
Aknehir Belediye Başkanı Mehmet Ali Gülüm, Akpınar Mahallesi'nde 101 evin sular altında kaldığını, kanalizasyonun tıkandığını belirterek, "Sular çekilince de gördük ki sokaklar ve evler çamurla, mille kaplanmış.
Vatandaşların kullanılacak eşyası kalmamış" dedi. Kanalizasyonu, su pompalayarak açmaya çalıştıklarını, ancak sokaklardaki mili ve çamuru temizlemek için iş makinelerine ihtiyaç duyduklarını belirten Gülüm, şöyle
devam etti: "Afeti hepimiz yaşadık. Bu nedenle araç yardımı konusunda kimseye
sitem edemiyoruz. Elimizdeki olanaklarla çalışıyoruz. Vatandaşlar da ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar." Belediye Başkanı Gülüm, 1998 yılında da aşırı yağış nedeniyle Asi Nehri'nin taştığını, yine aynı bölgenin sular altında kaldığını hatırlatarak, "Yapılacak 3 kilometrelik set bizi Asi'nin baskınlarından korur" dedi. Bu konuda kamu kurumlarının desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade eden Gülüm, belediye olanaklarıyla bunu yapmalarının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.


    ETİKETLER:

    HATAY