1010 gardiyan için öncelik hukukçuların

Adalet Bakanlığı, suç artışı ve cezaların ağırlaştırılması nedeniyle dolan cezaevlerine 130'u bayan olmak üzere 1010 infaz ve koruma memuru almak için sınav açtı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı, suç artışı ve cezaların ağırlaştırılması nedeniyle dolan cezaevlerine 130'u bayan olmak üzere 1010 infaz ve koruma memuru almak için sınav açtı. Şoför ve aşçılık için de 32 kişilik kadro ayrılan sınavda, daha önce olduğu gibi hukuk mezunlarına öncelik tanınacak.
Ankara Adliyesi'ne şoför alımı için geçen yıl açılan sınavda Hukuk Fakültesi ile Adalet Meslek Yüksekokulu mezunlarına öncelik tanınacağı duyurulmuş, bu da tartışmalara yol açmıştı. Sınava başvuran beş üniversite mezunundan ikisi hukuk mezunu olurken, hukukçular yazılı sınavı geçememişti. Adalet Bakanlığı, cezaevlerine alınacak infaz koruma memurluğu sınavında da hukuk fakültesi mezunlarına öncelik tanıyacak.
KPSS'den 70 ve üstü puan şartı var
Taşra cezaevlerinde görevlendirilmek üzere 1042 infaz ve koruma memuru alınacak. Bu kadroların 880'ine erkek, 130'una bayan adaylar atanacak. İnfaz ve koruma memuru olmak için açılacak sınava KPSS'de 70 ve üstü puan alanlar başvurabilecek. Sınava, yüksek puandan başlamak üzere alınacak kadro sayısının 10 katı (11 bin 420) kişi çağrılacak. Adaylar için sözlü sınav tarihi 24 Nisan.