103 sanıklı 28 Şubat davasında tutuklu kalmadı

103 sanıklı 28 Şubat davasında tutuklu kalmadı
103 sanıklı 28 Şubat davasında tutuklu kalmadı
28 Şubat davasında, aralarında dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir'in de olduğu 5 sanık daha tahliye edildi. Sanıklara, yurtdışına çıkış yasağı getirildi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

‘Post-modern’ darbe olarak nitelendirilen 28 Şubat dönemine ilişkin davada tutuklu yargılanan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, dönemin Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Kenan Deniz ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Bu karara ‘delillerin karartılma ihtimalinin olmaması, sanıkların tutuklulukta kaldıkları süreler’ gerekçe gösterildi. Sanıklara, adli kontrol kapsamında yurtdışına çıkış yasağı ile 15 günde bir karakola imza atma şartı getirildi.
Sanıklardan, Balyoz Davası kapsamında hükmen tutuklu bulunan Çetin Doğan dışındakiler Sincan Cezaevi’nden tahliye edildi. 

75 kişi tutuklanmıştı 

TMK 10. Madde ile görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, 54. Refah-Yol Hükümeti’ni yıkmakla suçladıkları 103 asker hakkında ‘darbe’ suçlamasıyla dava açmıştı. 12 Nisan 2012 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamında aralarında Bir’in de bulunduğu 75 kişi tutuklanırken diğer sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Hazırlanan iddianamede ‘1 numaralı’ sanık dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı olurken, dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller de müşteki sıfatıyla yer almıştı. 

Çevik Bir: BÇG legal 

Ankara 13. Ağır Ceza Mah-kemesi’nde dün görülen 52. duruşmada, Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, tahliye taleplerine ilişkin tutuklu 5 sanığa söz verdi. İlk olarak söz alan Çevik Bir, Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) legal bir oluşum olduğunu savunarak tahliyesini talep etti. Emekli Orgeneral Çetin Doğan da davanın siyasi olduğunu iddia ederek, hukuki niteliğinin bulunmadığını ileri sürdü. Genelkurmay’ın dışa açılan penceresi olduğunu ve tanındığını kaydeden Özkasnak ise “Yandaş basın, Meral Akşener hakkında söylenen sözleri bile benim adımla yazdı. Tankları benim yürüttüğüm söylendi. Bunların ortaya çıkmasıyla ben duruşmada aklandım. Kimsenin ağzından darbenin d’si dahi geçmemiştir” dedi.
Emekli Tuğgeneral İdris Koralp de BÇG kapsamında faaliyette bulunmadığını, brifinglere, Yüksek Askeri Şûra ve MGK toplantılarına katılmadığını savundu. 

Savcı karşı çıktı 

Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin de sağlık gerekçeleri bulunan sanıkların adli kontrolle tahliye edilmelerini, sağlık sorunları bulunmayanların ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Savcı Çetin, sağlık sorunları olmayan sanıkların, tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talebine gerekçe olarak, ‘tanık ve mağdurlar üzerinde baskı kurma ihtimallerini’ gösterdi.
Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği aranın ardından davanın tutuklu son 5 sanığının da adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verdi. Böylece 28 Şubat davasında tutuklu 75 sanığın tamamı tahliye edilmiş oldu.