11 ay hapis yattılar, tesadüfen aklandılar

Geçen yıl öldürülen 34 yaşındaki tekstilci Özkan Kapsan'ın katil zanlıları olarak tutuklanan ve 11 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan iki kişinin...

BURSA - Geçen yıl öldürülen 34 yaşındaki tekstilci Özkan Kapsan'ın katil zanlıları olarak tutuklanan ve 11 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan iki kişinin suçsuz yere cezaevinde yattıkları ortaya çıktı. Gerçek katiller 'tesadüfen' yakalandı ve suçlarını itiraf etti.
Kapsan, Bursa'nın Osmangazi ilçesi Avdancık Köyü yakınlarında 2006 Mart'ında tabancayla başına tek el ateş edilerek öldürüldü. Kapsan'ın yanındaki sekreteri Mine Motorcu'ya da tecavüz ettikleri öne sürülen zanlılar, tekstilcinin otomobilini de yakarak kaçtı. Cinayet zanlısı olarak yakalanan Yunus K. ve İsmail D., tutuklandı. Suçu kabul etmeyen zanlılar Motorcu tarafından da teşhis edilemeyince 320 gün cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.
Polisin 'tahmin oyunu'
Bu arada Bursa'da bir hırsızlık olayını çözmek isteyen polis, aranan zanlıların arkadaşları Erdal K. ve Önder A.'yı Emniyet'e çağırdı. Zanlılar, polisin, "Biz sizi neden çağırdık tahmin edin bakalım" sorusuna, "Avdancık Köyü'ndeki cinayet için" yanıtını verdi. Polis, zanlıları bu yönde sorgulayınca cinayet aydınlandı. Motorcu ile cinayetten dört ay önce tanıştıklarını söyleyen Erdal K.'nın ifadesinde şöyle dediği öğrenildi: "Mine hem benimle, hem de arkadaşım Önder ile aşk yaşamaya başladı. Patronundan kredi kartı borcu yüzünden bin YTL para aldı. Parayı bahane eden patronu sürekli kendisiyle birlikte olunca Mine rahatsızlık duyup bize söyledi. Biz de Mine'yi kurtarmak için patronunu öldürmeye karar verdik. O gün olay yerine gelerek seks yapmaya başladılar. Çalıların arasında kendilerini seyreden bir kişiyi görünce, onu dövüp parasını alarak kovduk. Sonra Önder yanlarına yanaşıp Özkan Kapsan'ı ateş ederek öldürdü." Bu ifadenin ardından Mine Motorcu da gözaltına alındı.