11 bin yıllık duvar

öbeklitepe'de yapılan kazıda 11 bin yıllık teras duvarı bulundu.

ŞANLIURFA - Göbeklitepe'de yapılan kazıda 11 bin yıllık teras duvarı bulundu. Arkeologlar, üzerinde yabani hayvan kabartmalı dikilitaşlar bulunan dairesel yapının, dünyanın bilinen en eski tapınağına ait olduğunu düşünüyor.
Şanlıurfa'nın Örencik Köyü yakınlarındaki kazı, Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) ve Şanlıurfa Müze Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülüyor.
Kazı başkanı Doç. Dr. Klaus Schmidt, bu yıl bulunan teras duvarları ve geçen yıl bulunan beş metrelik T biçimli dikilitaşlarla ilgili bilgi verirken, "Bu yapıların dünyada bilinen en eski ve büyük tapınak yapıları olduğunu düşünüyoruz. Yerleşim yerinin kesin işlevi için yıllar sürecek araştırma planı hazırladık. Bu yıl çanak-çömleksiz neolitik döneme ait büyük dairesel yapıları çevreleyen teras duvarlarına rastladık. Bu, dikilitaşlı dairesel yapıların uzun evreler boyunca önemini kaybetmediğini gösteriyor" dedi.
1963'te fark edilen dokuz hektarlık kazı bölgesinin önemi 10 yıl önce tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren Mahmut Kılıç sayesinde anlaşılabildi.
(dha, aa)