11. Cumhurbaşkanı Gül: Medyaya yapılan saldırıları çok yanlış buluyorum

11. Cumhurbaşkanı Gül: Medyaya yapılan saldırıları çok yanlış buluyorum
11. Cumhurbaşkanı Gül: Medyaya yapılan saldırıları çok yanlış buluyorum
11. Cumhurbaşkanı Gül,"Gazetelere medyaya ne olursa olsun bu tür baskınlar saldırılar Türkiye' nin dışarıdaki imajını sarsar. Doğru bulmuyorum" dedi.

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Medyaya yapılan saldırıları çok yanlış buluyorum. Özellikle bu konuya dikkat çekmek isterim. Gazetelere medyaya ne olursa olsun bu tür baskınlar saldırılar Türkiye ’ nin dışarıdaki imajını sarsar. Doğru bulmuyorum. Kesinlikle buna müsaade edilmemeli” dedi. Abdullah Gül, eski Ak Parti milletvekili Salih Kapusuz'un annesinin cenazesine katılmak için geldiği memleketi Kayseri'de gazetecilere yaptığı açıklamada medyaya yapılan baskı ve saldırıları çok yanlış bulduğunu belirtti. Abdullah Gül, şunları söyledi:"Medyaya yapılan baskınları çok yanlış bulurum. Özellikle bu konuya da dikkat çekmek isterim. Medyaya ne olursa olsun, şiddet uygulanması, böyle baskınlar falan, herhangi bir şiddet herhangi baskınlar, bunlar Türkiye'ye tahmin edilemeyecek zarar verir. Bunlar Türkiye'nin imajını, Türkiye'nin görüntüsünü, hükümetimizin görüntüsüne, Türk siyasetçilerin görüntülerine çok inanılmaz zarar verir. Onun için bu tip taşkınlıkları yapanlar, aslında çok büyük zarar verdiklerinin farkında olmaları gerekir."

Bu tür baskı ve saldırılara izin verilmemesi gerektiğini kaydeden Abdullah Gül, "Tabi ki herkesin farklı farklı düşüncesi olabilir. Herkes fikrini farklı farklı söyleyebilir. Bunu kabul etmek zorunda değilsiniz. Ancak demokratik ülkelerde protestolar, demokratik yollarla olur. O açıdan aşırılıklardan kesinlikle kaçınmak lazım. Bunlar özellikle basına ve medyaya saldırılar, Türkiye'nin dünyadaki imajını sarsar'' dedi.

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugünkü ortamda siyaset konuşacak hali bulunmadığını söyledi. Gül, Türkiye'deki terör oylarıyla ilgili olarak şunları söyledi:"10 sene yanımda çalışan ve büyük fedakarlıklar içinde arkadaşlarımızdan birini kaybettik. Ama hepsi vatan evladı. Bugün de çok sevgili arkadaşımız Salih beyin annesini kaybettik. O vesileyle Kayseri'ye geldik. Bu kadar sıkıntılı bir milletin gece- gündüz aklının fikrinin güvenlik meselelerinde olduğu bir zamanda benim siyaset konuşacak halim yok. Maalesef memleketimiz çok önemli bir gündemle karşı karşıya. Bir zamanlar Hakkari'de kaldığını düşündüğümüz terör, tekrar bugün Türkiye'nin birinci gündem maddesi ve Türkiye'nin güvenliğini, halkın birliğini, beraberliğini, barışını, milletin huzurunu çok büyük tehdit etmeye başladı. Çok sayıda şehitlerimiz var. Her şehit haberi aldıkça, hepimizin içine ateş düşmektedir. Bütün şehitlerimize rahmet diliyorum. Hepsinin mekanı cennet olsun. Millet olarak tabii ki onlara ve ailelerine, çok büyük şükran borcumuz vardır. Şehit ailelerimizin hepsi bizlere emanettir. Her köyde, mahallede, şehirdeki şehit ailelerini en saygın ve en şerefli vatandaşlarımız olarak, onlara her türlü hürmeti göstermemiz gerekir. Terörle mücadelede birlik, beraberlik çok önemli. Bunun için önce Türkiye'nin iç huzurunun temin edilmesi, çeşitli siyasi farklılıkları bir kenara bırakıp, söylemi değiştirmek, kullanılan ifadeleri değiştirmek ve herkesin enerjisini Türkiye için toparlayabilmek gerekir. Eminin ki şuan da memleketi, devleti, ülkeyi yönetenler bunun bilincindedirler. Ayrıca, siyasetin önemli aktörleri hepsi bu bilinç içerisinde olması gerekir."

Gül, Türkiye'nin dışında çok büyük olayların cereyan ettiğini, ülkenin neredeyse tüm çevresinin ateş çemberi içerisinde olduğunu anlatırken şöyle konuştu:"Büyük yangınlar var. Bu yangınların Türkiye'ye sıçramaması, ateşin Türkiye'yi ısıtmaması mümkün değil onun için, çok daha fazla dikkatli olmamız gerekir. Birlik ve beraberliğimizi güçlendirmemiz, farklı görüşler, farklı siyasi tavırlar bunları bir kenara bırakıp, Türkiye'nin bu kritik dönemeçte, karşı karşıya bu büyük tehdide karşı, tek bir yürek içerisinde olması gerekir. Terörle mücadelede en önemli şey, bütün vatandaşların kardeşliğini pekiştirmektir. Bazen iyi niyetli olarak bilmeden, büyük bir vatanseverlik, milliyetçilik arzusu duygusu içerisinde bilmeden teröristlerin işine gelici işler yapılabilir. Bundan muhakkak kaçınmak gerekir. Sokak olayları, şiddet, taşkınlıklar, vatandaşlar arasında herhangi bir farklılığa şiddetle karşı çıkmak, bunlardan muhakkak kaçınmak gerekir. Vatandaşlarımızın ağır, vakur bir şekilde terörü tel'in etmeleri ve hep yetkili, sorumlu, otoritesi olan tüm devlet sorumlularının arkasında durması gerekir. Bir kez daha bütün şehitlerimize baş sağlığı diliyorum."

DHA