11 dağcıyla iletişim koptu

Bugüne kadar az sayıda dağcı ekiplerinin girmeyi göze alabildiği
İçel'deki Peynirlik Mağarası ve...

KASTAMONU/İÇEL - Bugüne kadar az sayıda dağcı ekiplerinin girmeyi göze alabildiği
İçel'deki Peynirlik Mağarası ve Kastamonu'daki Valla Kanyonu'na inen 11 dağcıdan haber yok. Kastamonu'nun Pınarbaşı ve Cide ilçeleri arasında uzanan ve Türkiye'nin en tehlikeli kanyonu olan 12 kilometrelik 'Valla Kanyonu'nda beş kişilik dağcı ekibi kayboldu.
Valla Kanyonu
Kanyona perşembe günü giren Bakırköy Doğa ve Dağ Sporları Derneği üyesi dağcıların yaşamından endişe edilirken, kurtarma çalışması başlatıldı. Bugüne kadar çok az dağcı ekibinin geçebildiği kanyona giren Murat Ceylan, Egemen Çakır, Murat Yüce, Nevzat Çetin ve Erdinç Yılmaz'ın kaybolduğu ihbarı üzerine bölgeye AKUT üyelerinin de bulunduğu profesyonel dağcılar gitti. AKUT üyeleri, kanyona inen dağcıların kayıp olduklarını söylemek için henüz erken olduğunu ve bir gün daha beklenmesini
önerirken, yaklaşık 50 kişilik bir ekip arama çalışmalarına başladı.
Dünyanın en derin sekizinci mağarası olan Peynirlik Mağarası' na inen altı dağcıya da ulaşılamıyor. Mağaraya inen mağaracılarla önceki gün telefon bağlantısı kesilince, Türk Silahlı Kuvvetleri kurtarma ekipleri bölgeye geldi.
1700 metrelik mağara
Boğaziçi Üniversitesi Mağaracılık Kulübü'nden, Peynirlik Mağarası inişini gerçekleştirmek için bölgede bulunan ekiplerin sorumlusu Hüsam Süleymangil, kimisi dört gün önce olmak üzere Hüseyin Demir, Hüseyin Kuyumcuoğlu, Güneri Tuncer, Süha Yararbaş, Oğuz Karaçuka ve Mehmet Ali Özel'in çeşitli zamanlarda mağaraya girdiklerini belirtti. Önceki günkü şiddetli yağış nedeniyle mağara girişinde, yaklaşık bir metreyi bulan su toplandığını ve içeriye aktığını belirten Süleymangil, şunları söyledi:
"İrtibatımız dün (önceki gün) saat 21.00'de kesildi. Telefonun kablosu 700 metre. Arkadaşlarımız çeşitli kademelerde bulunuyorlar; ama 900 metreye inildiğini sanıyoruz. Bu nedenle mahsur kalıp kalmadıklarını bilmiyoruz. Ancak, hepsi tecrübeli, yeterli yiyecek ve giyecekleri var. Gerekli aydınlatma aletleri de bulunuyor."
Peynirlik Mağarası'nın, 1700 metreyi aştığı sanılıyor. (dha/aa)