'11 Eylül gibi bir saldırıdan korktum'

Lefkoşa-İstanbul seferi yapan Atlasjet uçağının kaçırılması ve Antalya Havalimanı'na indirilmesinin ardından, uçaktan atlamasıyla tartışma konusu olan pilotlardan Baş Pilot Faruk Çağımlı...

ANTALYA - Lefkoşa-İstanbul seferi yapan Atlasjet uçağının kaçırılması ve Antalya Havalimanı'na indirilmesinin ardından, uçaktan atlamasıyla tartışma konusu olan pilotlardan Baş Pilot Faruk Çağımlı, 11 Eylül benzeri bir saldırının gerçekleştirilmesini engellemek için uçağı terk ettiklerini söyledi. Çağımlı, atlama kararını verdikten sonra, kokpite giriş şifresini değiştirdiklerini ve kabin amirinin dahi bundan haberi olmadığını anlattı.
Atlasjet Havayolları'nın, World Focus Havayolları'ndan ekibiyle birlikte kiraladığı MD83 tipi uçağı, geçen cumartesi günü saat 06.45'te 136 yolcu ve altı mürettebatla KKTC'deki Ercan Havalimanı'ndan ayrıldıktan kısa süre sonra kaçırılmıştı. Mısır pasaportlu Filistinli 33 yaşındaki Mommen Abdül Aziz Talikh ve Türk vatandaşı 27 yaşındaki Mehmet Reşat Özlü tarafından İran ya da Suriye'ye götürülmek istenen uçak, Antalya Havalimanı'na indirilmiş, pilotlar alana iner inmez motorları durdurup kokpitten atlayarak uçağı terk etmişti.
'Kaide'nin iki numarasıyım'
Baş Pilot Çağımlı, Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade verdi. Havalandıktan 15 dakika sonra meydana gelen kaçırma eyleminde, gelen sesler üzerine Talikh'in kokpitin kapısına servis arabasıyla vurduğunu düşündüğünü ve kendisiyle telefonla görüştüğünü belirten Çağımlı, Talikh in, "Ben El Kaide'nin iki numaralı ismi El Muşarraf. Beni tanırsınız. Uçağı istediğimiz yere götüreceksiniz" dediğini belirtti.
Kabin amirinden, korsanların Arapça konuşan iki kişi olduklarını ve ellerinde paket olduğunu öğrendiğini anlatan Çağımlı, korsanların oluşacak sarsıntıyla yere düşmelerini sağlamak amacıyla, uçağı sağa, sola, aşağı ve yukarı manevralarda bulunarak, sert hareket ettirdiğini kaydetti. Çağımlı, korsanlarının ellerindeki paketle ilgili blöf yaptıklarını düşündüğünü söyledi.
Çağımlı, başka bir ülkeye gidebilmek için yakıt ikmali yapılması gerektiğini ve Antalya Havalimanı'na inmek zorunda olduklarını söylediğini anlattı. Çağımlı, korsanın, "8 ton yakıt var. Bu yeter" demesi nedeniyle uçuş bilgisine sahip olduğunu düşündüğünü aktardı.
'Tahliye kapılarını açtım'
İnişten sonra motorları durduğunu, tüm yolcu tahliye kapılarını açtığını söyleyen Çağımlı, "ABD'deki ikiz kule saldırılarından sonra 11 Eylül sendromu var. El Kaideli olduklarını söyleyen hava korsanlarının bizi kaçırıp, bir yere çarptırıp düşüreceğini düşündüm ve havalanmayı engellemek amacıyla kendi inisiyatifimle uçaktan atlamamız kararını verdim" diye konuştu.
Atlama kararını verdikten sonra kokpite girişin şifresini, uzman olmayan kişilerin girmesini engellemek için değiştirdiğini, özel cihazla motorları kilitlediğini ve yardımcı pilot Cemal Doğaner ile atladıklarını kaydeden Çağımlı, "Amacımız tamamen, uçağın bir şekilde havalandırılmasını engellemekti. Bu kararı onun için verdim ve uyguladım. Şifre değişikliğinden kabin amirinin bile haberi yoktu" dedi.