11 Fen C emir ve görüşlerinize hazır amirim!

Okul Polisi Projesi tartışılıyor

ANKARA - Ankara’daki okulları ‘güvenlik amacıyla’ polislere zimmetlemesine yönelik tepkiler sürüyor. Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Tuğrul Çulha okul polisi uygulamayla okul müdürleri ve öğretmenlerin ‘polisin emrindeki kuvvet’ haline getirileceğini savundu. 
Eğitim-Sen 2 nolu Şube Başkanı Tuğrul Çulha, bir basın toplantısı düzenleyerek Milli Eğitim Müdürlüğü’nün eğitim ortamlarında şiddetin önlenmesi ve azaltılması gerekçesiyle geliştirdiği Okul Polisi Projesi’ni eleştirdi. Çulha, projenin ve bu amaçla imzalanan protokolün 12 Eylül darbesinin getirdiği bir anlayışla gerçekleştirildiğini savundu:
‘Okul polisi ile okul yöneticileri, öğretmenler ve diğer yetkili personel arasında işbirliğinin geliştirilmesi için gerekli önlemler alınacaktır’ gibi maddeler, temel görevi eğitim olan eğitim sorumlularını polisin yetkisi altıdaki bir okulda onun emrindeki kuvvetler olarak görmektedir. Örneğin okul polisi eğitim psikolojisinden ne anlayabilir? Öğrencileri saldırgan, şiddet potansiyeli taşıyan unsurlar olarak mı etkiliyeceklerdir? Öğretmenler kurullarına okul polislerinin katılımını Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü öngörmekte midir?” (Radikal)