11 İlde 37 adreste Ergenekon araması

Konya polisinin sürdürdüğü Ergenekon örgütüne yönelik operasyonda bu sabah 11 ilde toplam 37 kişinin evinde arama yapıldı...


Polis yetkilileri, Isparta'da yaşayan ve Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT)emekli bir albayın da evinin arandığını açıkladı. Konya polisi, geçtiğimiz nisan ayında düzenlediği operasyonda, 15 gözaltına almış, şüphelilerden 6'sı tutuklanmıştı. Operasyonu sürdüren polis, bu sabah Adana Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararla, aralarında Konya, İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve Isparta'nın da bulunduğu 11 ilde eş zamanlı olarak toplam 37 kişinin ev ve işyerlerine girdi. Evleri arananlar arasında, Isparta'da yaşayan ve MIT'den emekli olan bir albay, Ankara'da yaşayan eski Türk-Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, Bursa'Da yaşayan 2 İngiliz vatandaşı ile Konya'da bir doktor ve İstanbul'da bir gazetecinin bulunduğu öğrenildi.
Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi yetkilileri bazı ve ve işyerlerindeki aramaların halen sürdüğünü belirterek, operasyonda gözaltı yapılmayacağını, elde edilecek olan bilgi ve belgelere göre daha sonra gözaltı yapılabileceğini açıkladı.
17 Nisan günü gerçekleşen operasyonun ilk ayağında 29 Martta yapılan yerel seçimlerde MHP'nin Konya'nın Selçuklu İlçesi Belediye Başkanı adayı Sırrı Demirel'inde bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Operasyonun, Ergenekon Operasyonu ile bağlantısı olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan Konya Valiliği'nde görevli memur Abdurrahman Berkcan ve Sırrı Demirel'in avukatı Mehmet Ali Kaymakcıoğlu, operasyonun Ergenekon Örgütü soruşturması kapsamında yapıldığı ve adliyeye sevk edilenlerin isimlerinin Ergenekon Örgütü'nün iddianamesinde yer aldığını belirtti. Gözaltına alınanlardan aralarında uydudan yayın yapan bir televizyonun sahibinin yeğeni olduğu belirlenen İsmail Oğuz Şahin'in de aralarında bulunduğu 6 kişi Adana'da çıkarılıdğı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. Örgüt üyelerinin Ergenekon örgütünün 'Eylem grubu' içerisinde yer aldıkları iddia ediliyor.

Operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramada, içkili bir klüp lokaline giden müşterilerle ilgili bilgilerde çıkmıştı. Şüpheliler ifadelerinde, klübe garson olarak bir örgüt üyesinin yerleştirildiğini ve burada rezervasyon yapanların isimlerinin kayıt edilerek, fişlediklerini söylenmişti. (dha)