11 ilde Ergenekon operasyonu

Konya polisi, Ergenekon soruşturması kapsamında 11 ilde 37 kişinin evinde arama yaptı. Evi arananlar arasında Türk-Eğitim Sen'in eski genel başkanı Şuayip Özcan'la bir emekli albay iki de İngiliz vatandaşı var

KONYA - Ergenekon soruşturmasıyla bağlantılı olarak Konya polisinin sürdürdüğü operasyonda dün 11 ilde toplam 37 kişinin evinde arama yapıldı. Evi arananlar arasında Türk-Eğitim-Sen’nin eski genel başkanı Şuayip Özcan ve bir emekli albayın yanı sıra iki de İngiliz vatandaşı var.
Konya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin geçen nisan ayında gözaltına aldığı 15 kişiden altısının tutuklandığı soruşturmanın devamı olan dünkü operasyon, Adana’daki Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla gerçekleştirildi. Aralarında Konya, İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve Isparta’nın da bulunduğu 11 ilde eş zamanlı olarak toplam 37 kişinin ev ve işyerleri arandı. Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Akpınar köyünde oturan emekli kurmay albay K.A.’nın evinde yapılan aramada, bilgisayar ile bazı dokümanlara el konuldu. 

Özcan’ın CD’lerini aldılar
Şuayip Özcan’ın Ankara Batıkent’teki evinde de arama yapıldı. Didim’de tatilde bulunan Özcan, “Aramaya gelen emniyetçi arkadaşlarla görüştüm, ‘bize verilen emir, bizim de herhangi bir bilgimiz yok’ dediler. Ne aradıklarını da söylememişler. Daha önce sendikal faaliyetlerimizle ilgili maaşımız olsun, yaptığımız etkinlikler olsun onlarla ilgili CD’ler vardı, almışlar” dedi.
Aramanın, Ergenekon soruşturmasıyla bir bağlantısı olup olmadığına ilişkin soruya Özcan, “Ne olabilir? Ben oradakileri tanımam, oradakiler beni tanımaz. Bilemiyorum tabii olayın aslı nedir. Bana henüz bir şey soran olmadı” yanıtını verdi. Özcan ayrıca, Uluslararası Avrasya Eğitimciler Federasyonu’nda da arama yapıldığını ve buradaki bilgisayarına da bakıldığı bilgisi aldığını açıkladı.
Bursa’da evleri aranan iki İngiliz vadandaşının, İngilizce kurslarında öğretmenlik yaptığı öğrenildi. Bu kişilerin CD, bilgisayar hard diski ve bazı dokümanlarına el konuldu.
Konya merkezli 17 Nisan 2009 günü gerçekleştirilen operasyonun ilk ayağında, 29 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde MHP’nin Konya’nın Selçuklu İlçesi Belediye Başkanı adayı Sırrı Demirel’in de aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Konya Valiliği’nde memur Abdurrahman Berkcan ve Sırrı Demirel’in avukatı Mehmet Ali Kaymakcıoğlu, operasyonun Ergenekon soruşturması kapsamında yapıldığı ve adliyeye sevk edilenlerin isimlerinin Ergenekon iddianamesinde yer aldığını açıklamıştı.
Ergenekon iddianamesinde yer aldığını ve Ergenekon örgütünün ‘eylem grubu’ içinde görev aldıkları ileri sürülen bu kişiler arasında, bir televizyonun sahibinin yeğeni olan İsmail Oğuz Şahin’in de aralarında bulunduğu altı kişi Adana’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konulmuştu.
Nisan ayındaki operasyonda şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramada, içkili bir kulüp lokaline giden müşterilerle ilgili bilgiler çıkmış, kulübe garson olarak bir örgüt üyesinin yerleştirildiğini ve burada rezervasyon yaptıranların adlarının kayıt edilerek fişledikleri ileri sürülmüştü. (dha, aa)