11 işçinin öldüğü Marmara AVM'nin sahibi ECE'ye 'ödül'

11 işçinin öldüğü Marmara AVM'nin sahibi ECE'ye 'ödül'
11 işçinin öldüğü Marmara AVM'nin sahibi ECE'ye 'ödül'
Sosyal Haklar Derneği'nin işçi hakkı gözetmeyen firmalara verdiği 'Yılın Yabancı Sermayecisi Ödülü' Marmara AVM'nin yatırımcısı Alman ECE firmasına verildi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Sosyal Haklar Derneği'nin işçi hakkı gözetmeyen firmalara verdiği "Yılın Yabancı Sermayecisi Ödülü" ilk sahibini buldu. Ödül, 11 işçinin yanarak öldüğü Marmara AVM'nin yatırımcısı Alman ECE firmasına gitti. Dernek, firmanın işçi ölümlerindeki sorumluluğunu kabul etmediğini belirterek, "Allah korumuş ki bu olay başınıza Almanya'da gelmedi" dedi.
11 işçinin Mart 2012'de yanarak hayatını yitirdiği Marmarapark AVM inşaatının ortağı Alman ECE firmasına Sosyal Haklar Derneği, 'Yılın Yabancı Sermayecisi' ödülü verdi. 220 milyon dolar maliyet ile yapılan AVM geçtiğimiz Ekim ' Türkiye 'nin ilk galaksi temalı alışveriş merkezi' unvanıyla hizmete girmişti.
Dernek, basın açıklamasında "Yanarak ölen 11 işçi unutuldu , AVM inşaatı hızla devam etti ve içerisi müşteriden geçilmiyor. Yargılanan ECE firması çok hızlı Türkiye'ye adapte olarak Türk sermaye kardeşleri gibi ölen işçileri suçluyor. Alman ECE firmasını bu uyumundan dolayı 'Yılın Yabancı Sermayecisi' olarak ödüllendirmeye karar verdik" dedi. 'Ödül töreni'nin ECE Türkiye'nin Tophane ofisi önünde 11 Mart 2013 Pazartesi günü saat 11.00'de yapılacağı da duyuruldu.
Türkiye'yi bir 'yatırım cenneti' olarak tarif eden dernek, "Bir düşünün sayın herr ve frau'lar; bu olay başınıza Almanya'da gelseydi... Allah korumuş ki cennet vatanımızda oldu" diyerek Türkiye'deki 'yatırım kolaylıklarını' şöyle sıraladı:

* Yasal düzenlemeler yetersiz. Bu örnekte olduğu gibi yeterli olsa bile uymasanız da olur.
* En ucuz işçi Türkiye'de, sadece ücretleri değil, beslenmesi ayrı dert barınması ayrı dert ısınması ayrı dert olan bu maliyet kaynağı için hemen hemen hiç para harcamazsınız.
* Oldu da işçilerin başına birşey geldi, dert değil. İnşaatınıza tam gaz devam edebilirsiniz, mühürlenmez etmez, ucuz işgücü bol olduğu için hemen yerine başka işçiler koyabilirsiniz.
* Denetimler yasalarda olsa bile yapmasanız da olur. Yasal olarak işe almak zorunda olduğunuz İş güvenliği Uzmanı bu örnekte olduğu gibi olumsuz rapor yazarsa işten atarsınız olur biter. Hiçbir sorumluluğu yok, olumlu rapor yazacak eleman bulana kadar şansınızı deneyebilirsiniz.
* Tüm bunlara rağmen yangın oldu hiç üzülmeyin, yasa koyucular, bakanlık, avukatlar herkes hâlâ arkanızda. Davalar devam eder, 2-3 kişi yargılanır durur. Yargılanan elemanlarınız değerli olsa bile dert değil hâlâ işin başında tutabilirsiniz. Bu, mahkumları öldürdüğü için yargılanan gardiyanın bir yandan da aynı yerde gardiyanlığa devam etmesi gibi bir şey olmasına rağmen Türkiye'de olağan bir durum.
* Tüm bu maddelerin hepsi ters mi gitti? Yine dert değil. Türk halkının sözde vicdanı çok kuvvetlidir, mağdurun yanındadır ama konu alışverişe geldi mi hepsini unutur. Alışveriş merkeziniz yine ağzına kadar dolar. Tüm bilimum Twitter, Facebook ve Foursquare gibi sosyal paylaşım sitelerine, "Ben şimdi Marmara Forum'dayım, çok mutluyum süper yer" diye mesajlar atarlar hiç utanmadan sıkılmadan. Sizin ülkenizdeki gibi ürettiğiniz ürün, yaptığınız mekan boykot edilmez. 

Bu kadar güzel, cennet gibi bir ülkeyi başka nerede bulacaksınız. Tüm bunlara rağmen yaptığınız yatırımları üçe beşe katlamazsanız, yeni yeni AVM'ler yapmazsanız kırılırız. Nezdinizde batılı, insan haklarına saygılı, toplumsal duyarlılığı fazla, sosyal sorumluluk gibi saçma sapan maliyet artırıcı etkenlerle boğulmuş sermaye gruplarını ülkemize davet ediyoruz. Size de "yılın yabancı yatırımcısı" ödülünü vermek istiyoruz. 11 işçinin yanarak ölmesinin sizde az da olsa yarattığı moral bozukluğunu gidereceğini umuyoruz. Bir düşünün sayın herr ve frau'lar; bu olay başınıza Almanya'da gelseydi... Allah korumuş ki cennet vatanımızda oldu." Şirket 12. yılını kutladı 

ECE Türkiye, Alman ECE Grubu tarafından Ekim 2000'de İstanbul'da kuruldu. Bu yıl 12. yılını kutlayan şirket, Türkiye'de büyük ölçekli alışveriş merkezi yatırım projelerinin geliştirilmesi, planlanması, inşaatı, kiralanması, yönetimi ve finansmanı alanında hizmet veriyor. Yatırım projeleriyle ilgilenen ECE Türkiye, İstanbul'da Metrocity, Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, CarrefourSA Maltepe Park, CarrefourSA Bahçelievler, Neomarin; Ankara 'da ANKAmall; Antalya'da Antalya Migros Alışveriş Merkezi ile Terracity Alışveriş Merkezi; Eskişehir'de Espark Alışveriş Merkezi ve İzmir'de CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi'ni yönetiyor. Şirket aynı zamanda İstanbul Beylikdüzü / Esenyurt bölgesinde, 100 bin m²'lik kiralanabilir alanı bulunan Marmara Park Alışveriş Merkezi'ni Ekim 2012'de ziyaretçilere açtı.