11 metreden 'can güvenliği için' vuruldu

11 metreden 'can güvenliği için' vuruldu
11 metreden 'can güvenliği için' vuruldu

Sonar Çankal, polis kurşunuyla ölmüştü.

ANKARA - Altındağ’da Soner Çankal adlı sabıkalı gencin öldürülmesi olayının zanlısı polis memuru hakkında, ‘meşru müdafaa sınırının aşılması sonucu adam öldürme’ suçundan dava açıldı. Ancak iddianamede sanık polis V.K’nın ‘kendi can güvenliği için mücadele ederken Çankal’ı vurduğu’ ileri sürüldü.
Soner Çankal, 19 Kasım 2008’de öldürüldü. Ankara Asayiş Müdürlüğü Motosikletli Polis Timleri Amirliği’nde görev yapan V.K. tutuklandı. İddianameye göre ‘sanık V.K.,  olay gecesi beraberindeki üç polis memuru ile devriye gezerken ekip aracını görüp kaçan üç kişiyi kovalamaya başladı.  V.K. ardından bir el uyarı ateşi açsa da durmayan Çankal’ı yakalamak için hamle yapınca ikisi birden iki metre yükseklikten aşağı düştü. Altta kalan V.K., kurtulmak için tabancasının kabzasıyla Çankal’ın kafasının arka kısmına vururken, bu sırada olay yerine gelen iki kişi de polis V.K’ya bıçakla saldırdı. Ancak bıçak darbesi, V.K.’nın cüzdanına takıldı. Yine iddianameye göre  elinden silahı alınmaya çalışılan V.K., ‘kurtulmak için’ ateş etti. Bu sırada sırtından vurulan Çankale 11 metre ileride düşerek öldü. Çankal’ın yanında bir  kurusıkı tabanca, bir şarjör, bir sustalı bıçak ile uyuşturucu madde olduğu tahmin edilen bitkiler ele geçirildiği kaydedildi.
Olay yerinde V.K’ya ait üç boş kovan ile 1 adet dolu fişek bulundu. Kriminal inceleme sonucunda Çankal’a uzak mesafeden ateş edildiği anlaşıldı. (Radikal)