@ismailsaymaz

11 polise işkence davası

11 polise işkence davası
11 polise işkence davası

Üç gün önce terhis olan Ahmet Koca, İddianameye çok sevindim. Adalete ve avukatıma güveniyordum. İstediğim oldu dedi.

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Fatih ’te, hamile akrabasını hastaneye götüren er Ahmet Koca’yı araçtan indirip döven, daha sonra boş bir arazide ve nezarethanede dayağa devam eden 11 polis hakkında işkence suçundan dava açıldı.
Savcı Ekrem Aydıner, hazırladığı iddianamede cep telefonu kaydına göre, Ahmet Koca’ya ‘beş polisin yumruk, tekme ve copla vurduğunu’ yazdı. Yerde yatarken Koca’nın kafasına tekmeyle vurulduğu, bir polisin engel olmaya çalıştığı halde bunu başaramadığı, Koca’nın elleri bağlıyken dövülmeye devam edildiği ifade edildi. Elleri bağlı halde nezarethaneye konulduğu, bu şekildeyken su içirilmeye çalışıldığı, kelepçeyi çözmeyerek o vaziyette yatmasına neden oldukları vurgulandı. Ve ayrıca Koca’nın dışkısını nezarethanede yaptığı, ‘ayakkabıları olmadığı için 4-5 dakika dışkısının içine bulandığı’ vurgulandı. Ve buna göre Koca’ya ‘insanlık onuruyla bağdaşmayan, bedensel ve ruhsal yönden acı çekmesine, aşağılanmasına yol açan davranışları nedeniyle’ 11 polis hakkında TCK’nın ‘işkence’ suçunu düzenleyen 94/1. maddesine göre 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.


  ETİKETLER:

  Fatih

  ,

  hamile

  ,

  hapis

  ,

  savcı

  ,

  TCK

  http://www.radikal.com.tr/112257611225763

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  POLIS VE ISKENCE - Kara Ismail

  Ulkemizde uzerine resmi bir uniforma gecirenler; her turlu hakaret ve zulum yapma hakkini kendinde goruyorlar.. Vatandas bunlara bakmaya korkar hale geliyor.. Sanki gorevleri 'sucluyu'yakalayip adalete teslim etmek degilde; 'terbiye'etmekmis gibi.. Buna benzer yuzlerce iskence davasinin ustu ortuldu! mahkemelerde polislerin "adresleri tespit edilmedi" diye mahkemeler ertelendi!.. Sonra ya iskence gorenler suclu goruldu, yada davalar uzatilarak iskencelerin karartildi!.. Savcinin vermis oldugu bu karari yurekten detekliyorum.. Kamu vicdani butur acik ve net kararlarla dindirilir!..

  bir hukukçu olarak - bırıncı

  bir hukukçu olarak söylemem gerekir ki, savcı beni şaşırtmadı, şoke etti! nedeni de gayet basit: ilk defa kanun ne diyorsa polisler hakkında aynen uyguladı. peki, ya söz konusu olay, cep telefonuna kaydedilmeseydi ne olacaktı? elbette, sümen altı edilecekti.

  POLİS PSİKOLOJİSİ VE KÖTÜ MUAMELE - m.rozbilen

  Eğer keyfi ve sadistvari bir duygu içinde değilse polis hiç kimseye kötü muamelede bulunmamalıdır.Hele işkence ve benzeri eylemler asla.Onların da çoluk çocukları var.Bunları bir kenara bıraksak, bir hiç yüzünden hapisle cezalandırılmaya, meslekten ihraç olmaya değer mi? Yaptığı kötülük de yanında cabası.Bakmayın yargının koruyup kolladığına.Yargı dokunmuyor diye kötü muamelede bulunma cesaretini vermemelidir.Polis kardeşlerime sesleniyorum:Uzaydan gelmediniz,bu vatandaşın içinden çıktınız,aralarında ana-baba-kardeşleriniz de var.Ayni muamelenin onlara da yapılmasını istermisiniz? Göreviniz vatandaşa kötü muamele yapmak değildir.Böyle yaparak itibarınızı,saygınlığınızı kaybediyorsunuz.Diğer iyi niyetli meslektaşlarınıza da zarar veriyorsunuz.Eminim Ahmet Koca olayında pişmansınız.Zira bu olayda kamuoyu tepkisi ve nefretinden başka bir şey kazanmadınız.Ceza alır da meslekten de olursanız,size değil günahsız çoluk çocuğunuza acırız.Unutmayın vatandaş düşmanınız değil,suçlu da olsa seni değil onu bağlar.