11 polisin elinden alındı

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın polisin elinden nasıl kaçırıldığını anlattı.

ANKARA/İSTANBUL - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın polisin elinden nasıl kaçırıldığını anlattı. Aksu, İstanbul'da Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Yorgos Vulgarakis ile 'güvenlik işbirliği protokolü'nü imzaladıktan sonra, basının Van'daki olaya ilişkin sorularını yanıtladı. Aksu, operasyonu şöyle anlattı:
"Malatya Emniyet Müdürlüğü'nce Malatya'da yapılan arama sonucunda
ele geçirilen Hamit Bayram ve arkadaşının üzerlerinde bulunan eroin maddesinden dolayı, bu kişilerin organize bir suç şebekesi olabileceği kanaatine varılıyor. Zanlıların bu konuda ifadeleri alınıyor. Bunların, ekibe 'Van'da daha çok miktarda eroin verebileceklerini' ifade etmeleri üzerine Malatya Emniyet Müdürlüğü'nden 11 kişilik bir ekip, zanlı olan bu kişileri beraberlerine alıp Van'a geliyorlar. Van'a girmeden Enez civarında şahıslar ve arabaları, Bölge Trafik İstasyonu'nun arkasındaki Emniyet'e ait tamir atölyesine getiriliyor, araç tekrar kontrol ediliyor. Bu sırada Malatya Emniyet ekibinin başındaki Kaçakçılık Şube Müdürü Van Emniyet Müdürü ile konuyu görüşmek üzere Van'a gidiyor."
'Raporu bekliyoruz'
"Bu sırada tamir bakım atölyesine gelen eski bir milletvekili ve adamları, buradaki görevlilerle münakaşa ediyor. Başlayan münakaşayla, iki zanlı kaçırılıyor. Gece olay bize intikal etti. Van Emniyet Müdürlüğü'ne talimat verildi. Ekipler seferber edildi. Olaya karışan eski milletvekili ve altı kişi tutuklandı.
Müfettişler çalışmalarına devam ediyor. Van'daki çalışmadan sonra, Malatya ile ilgili çalışmalarını da yapacaklar. Görevleri, bu olay içinde kusuru olanları tespit etmek. Rapor doğrultusunda gereken adli ve idari işlemler yapılacak."
Eski milletvekili Mustafa Bayram'ın kendisini ve pek çok bakanı aradığı ve kaçırılma olayında bazı polislerin yaralandığı yolundaki iddiaların hatırlatılması üzerine Aksu, "Öyle bir konuşma yok. Yaralı polis olabilir, ama o konuda iddia edildiği gibi bir şey yok" dedi.
Suçluların yurtdışına kaçıp kaçmadığı konusunda her ihtimalin değerlendirildiğini belirten Aksu, 'polisin, zanlılara, yerlerini haber vermelerine yol açacak şekilde gözaltında telefon görüşmesi yaptırmasının yetkisi dahilinde olup olmadığı' yönündeki soruya şu karşılığı verdi: "İşin çok derinliğine giriyorsunuz. Polisin kullandığı birçok metot vardır. Müfettişleri niye görevlendirdik? Bunlar müfettişlerce tespit edilecek."
'Toplanmamış deliller var'
Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın tutukluluk hali ise sürüyor. Baba Bayram'ın salıverilmesi için önceki gün 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru, dün reddedildi. Gerekçede,
olayla ilgili toplanmamış bazı deliller olduğunu, eldeki delillerin de tutukluluk halinin devamını gerektirdiği belirtildi.
Bayram'ın avukatlarından Van Bölge Barosu Başkanı Ayhan Çabuk ise toplanmamış delil olmadığını, toplanıp henüz açıklanmayanlarınsa müvekkilinin lehine olduğunu öne sürdü. Mustafa Bayram, 'oğlunu kaçıranları
azmettirme' gerekçesiyle, cuma günü tutuklanmıştı.
Gıyabi tutuklama kararı
Bu arada, Malatya Emniyet Müdürlüğü, operasyonla ilgili dosyayı tamamlayarak dün adliyeye sevk etti. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi de, uyuşturucu ticareti yapmak suçundan firari zanlı Hamit Bayram ve Hüsnü Özbuz hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi.
Öte yandan, soruşturmayı yürüten iki başmüfettiş, Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, ilgili şube mudürleriyle olayın tanığı polislerin bilgisine başvurdu. Müfettişler tutuklu Bayram ile yedi yakınını da dinledi.
(aa, dha)