11 saatlik mücadele

Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesinin Bağlarbaşı Mahallesi'nde yardımcısı Şaban Doğan ile birlikte kuyu açan yılların kuyucu ustası Yapıcı, önceki gün saat 12.00 sıralarında 7 metre derine indi.
Haber: MESUT IŞIK / Arşivi
ŞENOL AYDIN / Arşivi

KOCAELİ - Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesinin Bağlarbaşı Mahallesi'nde yardımcısı Şaban Doğan ile birlikte kuyu açan yılların kuyucu ustası Yapıcı, önceki gün saat 12.00 sıralarında 7 metre derine indi. Kuyunun alt kısmına beton attıktan sonra yukarı çıkan Yapıcı, Doğan'ın "Usta, attığımız betonda çökmeler oluyor" uyarısı üzerine yeniden indi. Doğan da onun ardından iple kuyuya inmeye başladı.
Kısa bir süre sonra yukarıdaki toprak, 7 metre aşağıdaki Yapıcı'nın üstüne göçtü. Doğan'ın vücudunun bir bölümü de toprak altında kaldı. Çevrede kimse olmadığından, göçük olayı ilk anda fark edilmedi. Saat 13.00 sıralarında oradan geçen bazı vatandaşlar, aşağıya bakıp göçüğü fark edince, yetkililere iletti. Darıca ve Gebze Belediyesi'nden gelen itfaiye
ekipleri, önce beline kadar toprağa gömülü Doğan'ı çıkararak hastaneye kaldırdı.
İtfaiye ekipleri, aşağıdan sürekli yardım isteyen, betonda ayaklarının sıkıştığını söyleyen Yapıcı'yı kurtarma çalışmasından sonuç alamayınca, Kocaeli Büyükşehir İtfaiyesi Arama Kurtarma ve AKUT Kocaeli biriminden yardım istendi. Bir süre sonra da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinden bir ekip Darıca'ya ulaştı. Kurtarma çalışması bu kez yaklaşık 100 kişilik ekiple yapılmaya başlandı.
Oksijen ve su takviyesi yapıldı
Çalışmalar sonuç vermeyince, bu kez Yapıcı'yı sağ çıkarabilmek için, göçen kuyunun hemen yanında, kepçeyle yeni bir kuyu kazılmaya başlandı. Sağlık ekipleri de, sadece başı görünen Yapıcı'ya oksijen ve su takviyesi yaptı. Tüm çabalara rağmen Yapıcı, saat 23.00 sıralarında öldü. Yapıcı'nın ölümü, heyecanla gelişmeleri izleyen akrabalarına hemen bildirilmedi. Sabaha kadar süren çalışmalarla yan tarafta açılan kuyuda oluşturulan galeriden kuyuya ulaşan ekipler, evli ve beş çocuk babası Yapıcı'nın cesedini dün 10.00 sıralarında çıkardı.


    http://www.radikal.com.tr/7517637517630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.