11 yabancı için 'ajanlık' iddiası

11 yabancı için 'ajanlık' iddiası
11 yabancı için 'ajanlık' iddiası
Yabancı ülkelere ait pasaport taşıyan 11 kişi Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları iddiasıyla gözaltına alındı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Yabancı ülkelere ait pasaport taşıyan 11 kişi, Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları iddiasıyla önceki gün gözaltına alınmıştı. 

İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan 4 ABD, 2 İngiltere, 2 İran, 1 Hindistan, 1 Fransa ve 1 Yunan vatandaşının Gezi Parkı eylemlerinde kışkırtıcılık yaptıkları öne sürülüyor. Emniyet kaynakları başlangıçta, söz konusu 11 yabancının 'diplomatik pasaport' taşıdığını öne sürdü, ancak bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. 

Ancak bugün (6 Haziran) Başbakan Erdoğan Tunus'ta kendisine yöneltilen bir soru üzerine, söz konusu kişilerin diplomatik pasaportlu olmadığını söyledi. Güvenlik bürokrasisi ve dış işlerinden yetkililer de bu iddiayı destekler nitelikte açıklamalar yapmadılar. 

Gözaltına alınanlar arasında Erasmus değişim programıyla Türkiye ’ye gelen 4 öğrencinin de bulunduğu biliniyor.


  http://www.radikal.com.tr/1136371113637110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu ne ya - safşlj

  hahaha, fıkra gibi. biri ingiliz biri amerikalı, diğeri fransız..hahah. ne provakatörü ya. üç beş tane amerikalı bir iki fransız mı onbinlerce insanı yoldan çıkaracak. Neymiş bunlar kaptan amerika falan mı? hahah bir heves girmişlerdir olaya, hangi milletten olursa olsun insan insandır, olay gördümü ya kaçar ya atlar. Yemezler koçum, bu eylemlerdeki tek provakatörler RTE ile akpolis. gözümüzle gördük herşeyi. Ajanı polisin içinde falan arayın siz.

  BUYUK IHTIMAL DIYORUM - 14Bernard

  Hep yazmiyormusunuz Istanbul ve tum Turkiyede simdiye kadar gorulmemis sayida ajan cirit atiyor diye.Ne oldu simdi.Bukadar stratejik ulkemde herturlu oyunun da olabilecegi goz ardi edilmemeli.Ingiltere ye neden birsey yapamazmis Turkiye.ABD=Ingiltere diyemi.Ing.oyunu Lawrence Arabi ile bitti.Turkiyeyi bukadar kucuk goren zihniyeti anlamak cok zor degil.RTE hatalari olabilir,uslubu sert olabilir ama Politik stratejisi mukemmel.Sopali adamlar kim aciklanmali ve ciddiyetle bekliyorum.Polis ise felaket olur.Degilse de daha buyuk felaket.Iste bunu dusunelim de nereye cekilmeye calisiyoruz ona bakalim.Kurt/Turk bitti; simdi Alevi/sunni catismasina mi acaba?Buna dikkat edelim.Cunku hepimiz karistik,evlendik,coluk cocuk,torunlara gark olduk cok sukur.Hepimizin Mubarek Mirac Kandili hayirlara vesile olsun.Amin.

  Önce Hatay'daki ajanları bulsunlar - kenlo

  Üç beş savunmasız çocuğun gözünü korkutacaklarına, kültürler mozayiği Hatay'ı patlamaya hazır bombaya çeviren envai çeşit radikal dinci örgüt militanlarını ve yabancı ülke ajanlarıyla ilgilenselerdi, Reyhanlı patlaması bugün olmamış, o kadar insan da hayatını kaybetmemiş olurdu!!

  TELEVIZYONCUDUR... - ters yuz

  Ahanda bulduk suclulari,bu ajanlar bence tv lerin olan bitenleri gostermemelerinide ayarlamislardir,Komedi devam ediyor buyrun AKP Tiyatrosuna hosgeldiniz he hakikaten bugun nerde hangi madeni bulduk,turkiyenin neresinden gene petrol bulundu bak ayip oluyor medya hani su zor zamanlarda tamamen uydurma haber serisine simdide ajanlarimi eklediniz, helal olsun size ne bitmez bir hayalgucunuz varmis.

  Bunlara Kafa Yorana Kadar - berkayhür

  Elinde sopalarla gezenlerin Polis olduğu kanıtlansın. Ankarada kasklarını kapatan polislerin amacı açıklansın, evlere, apartman boşluklarına, üniversite kapılarına gaz atanların kimliği belirlensin, orange agent kapsülleri açıklansın, silahsız eylemciyi hedef alarak vurduktan sonra sevinen polis'in görev ve yetkileri, ruh sağlığı durumu açıklansın, kadın, çocuk demeden su sıkan gaz atan polislerin hakları açıklansın, içi boş özür ölen iki vatandaşı kaybedilen gözleri geri getirmez, suçlular cezasını çeksin.

  yapalar - Al Capone

  bunlar AKPye yardim etmek için ajanlik yapmistir / hepsi de AKP dostu

  iran'i bilemem de - keryil

  oyle uluorta ingiliz ajani tutuklamaya, hele ki muhim bir is yapiyorsa turkiye'nin neticesi yeter mi ondan emin olamiyorum iste. kaldi ki bu insanlar ajan olsa da olmasa da en iyi ihtimalle eylemleri "aha acan provoketorler yapmis" gibi telaffuz etmeyi dahi beceremedikleri kisvelerle satmaya calisacaklar.