11 yıl arsenik içirdiler

Türkiye'nin en önemli bor madeni yataklarının bulunduğu Kütahya'nın Emet ilçesinde oturanların, 11 yıldır arsenikli suyu kullandıkları ortaya çıktı.

KÜTAHYA - Türkiye'nin en önemli bor madeni yataklarının bulunduğu Kütahya'nın Emet ilçesinde oturanların, 11 yıldır arsenikli suyu kullandıkları ortaya çıktı.
Emetliler Derneği'nin 1989 yılında, Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı'nın da 1990 yılında bu konuda uyarıda bulunduğu, ancak önlem alınmadığı belirtildi.
Emet Belediyesi'nin İzmir Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü ve İller Bankası Genel Müdürlüğü atıksu laboratuvarlarına yaptırdığı
tahliller sonucu, şebeke suyunda yüksek oranda arsenik tespit edildi. Raporlar üzerine İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, 'şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmasını' yasakladı.
Ancak şebeke suyunda arsenik bulunduğu ihbarının 11 yıl önce yapıldığı belirlendi. Emetliler Dayanışma Derneği tarafından 4 Eylül 1989'da Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, ilçenin içme suyu şebekesinde litrede 0.62 mg arsenik bulunduğu, bu miktarın Gıda Maddeleri Tüzüğü ile TSE İçme Suyu Standartları'nda yer alan değerin 12 misli olduğunu kaydedildi.
Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı da 17 Aralık 1990'da 'içme suyunda yüksek oranda arsenik bulunduğu' konusunda Kütahya Valiliği'ni uyardı. Dönemin Kanser Savaş Daire Başkanı Operatör Dr. Ali Fikri Ayhan imzalı yazıda, şu ifadeler yer alıyordu:
"İliniz, Emet ilçesi kullanma sularının kaynağı olan Malı Deresi suyunun arsenik miktarı, TSE 266 sayılı İçme Suyu Standartları'nda gösterilen maksimum 0.05 mg/lt'den yüksek bulunmuştur. Arsenik, kanserojen maddeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle insan sağlığı açısından önem arz etmektedir. Yeni kaynak suyu temini için bakanlığımız Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 16 Nisan 1990 tarih ve 5500 sayılı yazısı ile İller Bankası'na bildirmiştir." Yazıda ayrıca, ilçedeki yeni kanser vakalarının takip edilerek, Kanser Savaş Daire Başkanlığı'na bildirilmesi istendi.
Kütahya Valisi Aydın Güçlü ise gelişmelerin birinci derecede sorumlusunun Belediye Başkanı İsmail Fidancı olduğunu öne sürdü.