11 yıl sonra gelen ışık

Doğuştan iki gözünde kornea yetmezliği olan ve 11 yaşında görme yetisini tamamen kaybeden 22 yaşındaki Zeynep Talaş, ameliyatla gün ışığına kavuştu.
Haber: MURAT SÖZERİ / Arşivi

MERSİN - Doğuştan iki gözünde kornea yetmezliği olan ve 11 yaşında görme yetisini tamamen kaybeden 22 yaşındaki Zeynep Talaş, ameliyatla gün ışığına kavuştu.
Mersin'in Mut ilçesinde ailesiyle birlikte yaşayan Zeynep Talaş, görme umuduyla bir çok doktora gitti. Ancak hekimler genç kıza, kornea nakli yapılması gerektiğini ve bunun masraflı olduğunu söyledi. 11 yıldır görme umuduyla yaşayan Talaş'ın imdadına Mut Belediye Başkanı CHP'li Selahattin Arslan yetişti.
Arslan, genç kızı İstanbul'da çalışan hemşerileri kadın doğum uzmanı Dr. Mürüvvet Türkili'nin yanına gönderdi. Türkili, geçen aralık ayında Talaş'ı Özel İstanbul Göz Hastanesi'ne götürerek muayene ettirdi. Muayene sonucunda Talaş'ın kornea nakliyle görebileceği belirlendi. Bunun üzerine uygun bir kornea bağışı beklenmeye başlandı.
Mut'a dönen Talaş'a, çok geçmeden müjdeli haber geldi. İstanbul'da trafik kazasında hayatını kaybeden ve kimliği açıklanmayan bir genç kızın korneasının nakledilmesi için Talaş, göz hastanesine çağrıldı. Burada yapılan üç saatlik başarılı bir operasyonla genç kızın sol gözüne kornea nakli yapıldı. Beş gün sonra gözündeki bandaj açılan Talaş, 11 yıl aradan sonra ışıkla tekrar tanıştı.
Ameliyat masrafı olan 10 milyar lirayı da Dr. Mürüvvet Türkili karşıladı.
Zeynep Talaş, yardımlarından ötürü Dr. Mürüvvet Türkili'de teşekkür ederek, "Bana hayatımın en güzel iyiliğini yaptı. Artık sol gözümle görmeye başladım. Uygun kornea bulunursa sağ gözüm için de ameliyat yapılacak. 11 yıl sonra gün ışığını görmek tarifsiz bir mutluluk, sözcüklerle anlatamam" diye konuştu.