'110 bin ton GDO'lu mısır Türkiye yolunda'

"Toprak Mahsulleri Ofisi nisan-mayıs aylarında 110 bin tonu Arjantin'den olmak üzere toplam 250 bin ton mısır ve buğday ithal edecek" diyen ziraatçiler uyardı...

ANKARA - "Toprak Mahsulleri Ofisi nisan-mayıs aylarında 110 bin tonu Arjantin'den olmak üzere toplam 250 bin ton mısır ve buğday ithal edecek" diyen ziraatçiler uyardı: "Arjantin'den gelen mısırların GDO'lu (genleriyle oynanmış) olma olasılığı yüksek." Bu ithalle halk sağlığının tehdit edildiğini savunan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Tarım Orkam-Sen ve Çiftçi Sendikaları Konfederasyonlaşma Platformu dün bir açıklama yaptı.
'Ne yasa var ne de uygun laboratuvar'
Açıklamada şöyle denildi: "ABD'den sonra dünyanın en büyük genetiği değiştirilmiş organizma üreticisi Arjantin'den gelecek mısırlar, Ulusal Biyogüvenlik Yasası'nın çıkarılamadığı bir ortamda, GDO testleri yeterli etkinlikte yapılmadan iç piyasaya sunulacak. İşlenmiş ürünlerin hammaddesi ve yem katkı maddesi niteliğinde sofralara ulaşacak."
Açıklamada Avrupa'da içeriğinde yüzde 0.9'dan fazla GDO bulunduran ürünlerin etiketlendirilmesinin zorunlu olduğu hatırlatıldı. Ziraatçiler hükümete mısırların Türkiye'ye girmeden analizinin yapılıp yapılmayacağını, GDO'lu olmaları durumunda nasıl bir tavır alınacağını ve analiz sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılıp paylaşılmayacağını sordu.