1107 Rizeli, 'norovirüs'ten hastanelik

Aksaray'da 8 bin 500 kişiyi etkileyen norovirüs, şimdi de Rize'de ortaya çıktı. Üç mahalleye su veren şebekede tespit edilen virüs nedeniyle 1107 kişi hastanelik oldu

RİZE - Türkiye, Aksaray’dan sonra bu kez Rize’de ‘norovirüs’ salgınıyla karşı karşıya. İçme suyuna norovirüs bulaşan Rize’de 1107 kişi hastanelik olurken, belediye, hastalığın görüldüğü üç mahalleye su sağlayan depoyu kapattı.
Rize’nin İslampaşa, Gülbahar ve Portakallık Mahallelerinde bulantı, kusma ve ishal şikâyetleriyle son bir haftada 1067 kişi hastaneye başvurdu. Bunun üzerine üç mahalleden alınan içme suyu örneklerinin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nde yapılan incelemesinde ‘Norovirüs’ tespit edildi. Üç mahalleye aynı kaynaktan içme suyu verildiği belirtildi. Hastanelere başvuru sayısı önceki gece 1107’ye ulaştı.
Rize Belediyesi ekipleri virüse rastlanılan mahallelere su verilen Hamzabey Su Deposu’nu kapattı. Bu mahallelere farklı bir kaynaktan su verilmeye başlandı.
Rize Valisi Zekeriya Şarbak, norovirüs nedeniyle ortaya çıkan hastalığın, klinik olarak bulantı, kusma ve ishal gibi belirtileri olduğunu kaydederek şunları söyledi:
“Hastaların çoğu hafif şikâyetlerle bu hastalığı ayakta geçiriyor. Yatarak tedavi edilenlerin oranı düşük. Çocuklarda, yaşlılarda ve ciddi hastalığı olanlarda ağır klinik tablolara neden olabilen bu virüs, üç -dört günde kendiliğinden veya tedavi desteğiyle iyileşiyor. Korunmada kullanılan etkin bir aşı yok. Hastalıktan korunmak için mümkünse kapalı pet şişe suları tüketilmeli ve şebeke suları kaynatıldıktan sonra kullanılmalı.  Hastalar hijyene çok dikkat etmeli, sebze ve meyveleri, çiğ gıdaları iyice yıkadıktan sonra tüketmeli.”
Aynı zamanda hastalığa adını veren bu virüs insanlarda, sindirim sistemine yerleşiyor. Virüs bulantı, kusma, ishal, ateş ve baş ağrısı şikâyetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına yol açıyor.
Sağlık Bakanlığı, mayıs ayında Aksaray’da 8 bin 500 kişiyi yatağa düşüren hastalığın, ‘Türkiye’deki ilk norovirüs salgını olduğunu’ açıklamıştı.  Britanya ve ABD’de de salgınlar yapan norovirüs klora dayanıklı. Ortak havlu, masa ve sandalye gibi eşyalarla insandan insana bulaşan virüs, suda uzun süre kalamıyor, yaşamak için canlı dokuya ihtiyaç duyuyor. Bir kez bulaşınca da insandan insana kolayca yayılabiliyor. (dha, Radikal)