113 STK 'Tabiat' için sokaklara inecek

113 STK 'Tabiat' için sokaklara inecek
113 STK 'Tabiat' için sokaklara inecek

Tabiat Kanununu İzleme Girişimi üyesi STK lar CHP ve MHP den eylemlere destek sözü aldı.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Son günlerde çok tartışılan Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı ile ilgili Ankara’da bir toplantı yapıldı. Kanun tasarısını takip etmek için 113 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Tabiat Kanununu İzleme Girişimi tarafından düzenlenen toplantıda kanunun mevcut haliyle Meclis’ten geçmesine engel olmak için sokak eylemleri yapma yönünde karar alındı. Toplantıya katılan MHP ve CHP grup başkanvekilleri de eylemlere destek olacaklarını açıkladı.

AK Parti sırası boş kaldı

Ankara’da TBMM’nin birkaç yüz metre uzağındaki Dedeman Oteli’nde çevreci sivil toplum kuruluşlarının kaygı duyduğu tasarı ile ilgili toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çevre Komisyonu Başkanı AK Parti milletvekili Erol Kaya ile diğer çevre komisyonu üyeleri davet edildi. AK Partili bakan ve vekiller toplantıda yer almadı. Toplantıya CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ile CHP ve MHP’den toplam 5 milletvekili katıldı.
TEMA, Greenpeace, Doğa Derneği, WWF Türkiye , KuzeyDoğa Derneği gibi 113 STK’nın oluşturduğu Tabiat Kanunu İzleme Girişimi adına bir sunum yapan Dr. Nuran Talu, tasarıyı ‘tam bir harakiri’ olarak nitelendirdi. Talu, halen TBMM gündeminde olan tasarı için “Tek çare tasarıyı çevre komisyonuna geri çekmek. STK’ların katılımının sağlandığı bir zeminde yeni bir metin hazırlamak gerekiyor” dedi.
“Dağlar delik deşik. Yeşilin ortasında mermer ocakları var. 4 koy nükleer santral için insanlara kapatıldı. Eşsiz güzellikteki yerlere termik santrallar yapılıyor” diyen MHP Grup Başkanvekili Şandır ise STK’lara çağrı yaptı: “Muhalefet yapıyoruz, bize ‘Aldığınız oy kadar konuşun’ diyorlar. Çevre komisyonuna tasarıyı geri çektirmek kolay değil. Siyaseti değiştirmek STK’ların elinde.” CHP’li milletvekili Melda Onur, tasarının korumadan çok kullanmayı amaçladığını savundu. Girişim sözcüsü Hüsrev Özkara siyasilere sokaklarda eylem yapma durumunda kendilerine destek olup olmayacaklarını sordu. MHP’li Şandır destek için partililerine çağrı yapacaklarını söylerken, CHP’li Hamzaçebi de eylemlere destek olacaklarını söyledi. Toplantının ardından STK temsilcileri hangi eylemleri yapacaklarını konuşarak bir takvim belirlemeye çalıştı.