'115 yılda 100 bin kişi depremlerde öldü'

'115 yılda 100 bin kişi depremlerde öldü'
'115 yılda 100 bin kişi depremlerde öldü'
Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Kayseri Temsilcisi Bülent Üzeltürk, "Depremler nedeniyle, 1900'lerden günümüze kadar yaklaşık 100 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiştir" dedi.

RADİKAL - JMO Kayseri Temsilcisi Bülent Üzeltürk, Deprem Haftası dolayısıyla il temsilciliğinde basın toplantısı düzenedi. Üzeltürk, "Son 60 yıllık istatistiklere bakıldığında, doğa olaylarının ülkemizde neden olduğu doğrudan ve dolaylı ekonomik kayıpların, GSMH'nın yüzde 3'ü kadar olduğu görülmektedir. Doğa olaylarının meydana gelmesinde, insanların bir katkısı olmadığı, ancak doğa olaylarından zarar görebilirlik olgusunun, bizim yaptığımız faaliyetler ile yakından ilgili olduğu, başta deprem olmaz üzere, doğa olaylarının birer afete dönüşmesinin temel unsurunun insan ve politikaları olduğu bilinmektedir. Depremler nedeniyle, 1900'lerden günümüze kadar yaklaşık, 100 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiştir" dedi.


Deprem zararlarını en aza indirmek ve topluma tehlikelerini algılatmak konusunda, insanlara önemli görevler düştüğünü dile getiren Üzeltürk, "Deprem ve afet gerçeği, artık hepimizin tereddütsüz olarak önemsediği ve bu konuda, ortak eylem dahilinde çalışmalar yapılması gereken en önemli konulardan biridir. Afet öncesi faaliyetler, risk yönetimi, riski azaltma önlemleri, afet anı ve sonrası yapılan faaliyetler, kriz yönetimi, müdahale önlemleri gibi, birlikte planlamayı gerektiren bir yönetimsel anlayışı gerektirmektedir" diye konuştu.

Doğal olanın deprem, doğal olmayanın ise afet olduğunu belirten Üzeltürk, şöyle konuştu:
"Depremden korunmanın ilk adımı, güveni binalar yapmaktır. Bu da, proje aşamasından başlayıp, inşaat tamamlanana kadar geçen sürecin etkili bir kontrol sürecinde bulundurulması ile mümkündür. Ülkemizin, bir deprem ülkesi olduğu bilinci anlayışında, unutmadan ve rehavete kapılmadan devlet ve birey olarak, asgari sorumluluklarımızı yerine getirmek durumundayız."
DHA-Doğan BİLMEZ