1+1'e yasak değil sınırlama getirildi

1+1'e yasak değil sınırlama getirildi
1+1'e yasak değil sınırlama getirildi

Pendik’te 1+1 dairelerin ‘aile ve komşuluk ilişkilerini bozdu’ gerekçesiyle yasaklandığı iddia edildi. Cumhuriyet gezetesinde dün yer alan habere göre meclisten geçen karar özel yaşama müdahale olarak yorumlandı. CHP ’nin yargıya taşıyacağını açıkladığı kararla ilgili Radikal’e konuşan Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin “Yasaklama değil sınırlama getirdik. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi onaylarsa yürürlüğe girecek” dedi. Yapılan çalışmanın amacının aile değil, şehir olduğunu söyleyen Şahin, ”Pendik’te 210 bin kont var, bunların 35 bini boş. 1+1 dairelerin çoğu yatırım için alınıyor. İlçede konut fazlalığı oluşuyor. Ben 1+1’e değil tümümün 1+1 olmasına ve ihtiyaçtan fazla 1+1 olmasına karşıyım” dedi.

172 daire ile sınırladık

Başkan Şahin 10 bin metrekare bir arsada daire sayısını 172 ile sınırlandırdıklarını belirterek yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı: “ Çamlık ve Yenişehir mahallemizde 10 bin metrekare bir arsada mevcutta 12 bin metrekare inşaat ve yaklaşık 120 daire yapılabiliyor. Ancak müteahhitler yasal boşluktan faydalanıp 120 daireye göre otopark, yeşil alan ve ortak alan yaparken 300 ailenin yaşayacağı küçük daireler yapıyorlar. Bin kişinin yaşayacağı yerde 5 bin kişi yaşar hale geliyor. Bunu engellemek için 6 aydır çeşitli platformlarda bunu anlatmaya çalıştık. Ama kimse anlamak istemedi. Biz de bunu meclisten geçirip yasal hale getirdik. Artık 10 bin metrekare bir arsada ister 1+1, ister 2+1 isterse 5+1 172 daireden fazla daire yapılamayacak.”


  http://www.radikal.com.tr/114063611406362

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vergi çözer. - mazeppa

  Bir evden fazla evi olanlara ev sayısı arttıkça vergi uygulaması artarsa yatırımlık olarak kullanılma oranı azalır. Sigara ve alkol zararlı olduğu için vergi arttırılıyormuş insanların evsiz yıllarca kira yükü altında yaşaması daha mı az zararlı.

  İnsanca yaşanabilecek konutlar - gumus_o

  Sen meclisten yasayı çıkarıyorsun diyorsun ki "şehir içinde bodrum katlar daire değil otopark olacak" eğer müteahhit böyle yapmazsan 30 bin tl ceza keser belediye sana eee ne oldu şimdi ne olacak belediyelere gün doğdu çünkü müteahhit o cezayı verse de kar ediyor. Hemde mini minnacık evlerden.Birde engelliler için yapılan sözüm ona tekerlekli sandalye çıkışları var mümkün değil hiçbir şekilde geçilemez o yükseltiden. Bu nasıl yapıdır hiç mi denetim yok.