12 bin kişi sınıfta değil

Haydi kızlar okula

Milli Eğitim ve UNICEF'in, kızların okullaşmasını desteklemek için 33 ilde yürüttüğü 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası' İstanbul'da da sürüyor. Yaşı gelen 12 bin kız çocuğu okula gitmiyor. Toplam devamsız 15 bin.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve UNICEF yetkililerinin, çocuklarını okula göndermeyen ailelere yaptığı ikna ziyaretleri, yoksulluğun eğitimsizliğe neden olduğunu ortaya koydu. İki kızını
okul yerine 'tekstil atölyesine' gönderen Derse ailesi, kaymakamlık yardımıyla ikna edilirken, olanaksızlık yüzünden bir kızlarını okuldan alan Bağdur ailesi, "Paramız olsa okula göndermez miyiz" yanıtını verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF'in ortak yürüttüğü 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası' çerçevesinde, Bağcılar'da kız çocuklarını okula göndermeyen aileler ziyaret edildi. İlk ziyaret, Evren Mahallesi Şehit Hidayet Yılmaz Sokak'ta oturan Derse ailesine yapıldı.
UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond Mc-Loughney ve İlköğretim Genel Müdürvekili Kamil Zengin'in de aralarında bulunduğu ziyaretçiler, okula gönderilmeyen 10 yaşındaki Neslihan tarafından kapıda karşılandı.
13 çocuklu aile
Kalp hastası baba Abdullah Derse'nin beşi evli, 13 çocuğu var. Aile iki yıl önce Erzurum'un Aşkale ilçesinden göçmüş. Derse, kalp hastası olduğu için çalışamıyor, ne 160 milyon liralık kira ücretini ödeyebiliyor, ne de masraflarını karşılayabiliyor.
Kızları 13 yaşındaki Aysun ve 10 yaşındaki Neslihan'ı bu yüzden daha Erzurum'da okuldan almış, İstanbul'a göç ettiklerinde ise bir konfeksiyon atölyesinde işe sokmuştu. Aysun ve Neslihan, 'ortacı' olarak çalıştıkları atölyede 200'er milyon lira kazanıyorlardı. Baba Derse'nin imkânı olsa kızlarını okutacaktı, ancak aile bütçeleri düşünüldüğünde 400 milyondan vazgeçilemezdi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aysun, çalışmak değil okumak istediğini söyledi. Aysun, öğretmen olmak istiyordu. Neslihan da, ablası gibi okulu tercih etti.
Zengin'in, 'Okula giden arkadaşlarını görünce ağlıyorsun değil mi' şeklindeki sorusu, Neslihan'ı gözyaşlarına boğdu. Önce Neslihan ve ardından tüm aile ağlamaya başladı. Baba Derse, çocuklarını okula gönderip göndermeyeceği yönündeki soruya, "Param olsa neden göndermeyeyim. Bu halimle gönderemem" yanıtını verdi. Bağcılar Kaymakamlığı, aileye maddi destek sözü vermesiyle kızların okula dönüşü sağlandı.
İlçedeki ziyaret edilen ikinci ev ise Bağdur ailesine aitti. Konukları, anne Faize Bağdur karşıladı. Yedi çocuklu aile, dört yıl önce Diyarbakır'ın Silvan ilçesinden göçmüştü. Maddi olanaksızlıklar yüzünden 13 yaşındaki kızları Mercan'ı okuldan almışlar, Merve'yi okula gönderememişlerdi.
Mercan 220 milyon kazanıyor
Mercan, babası gibi tekstil atölyesinde çalışıyor, 220 milyon lira kazanıyordu. Bu gelir de olmasa, 100 milyon lira kira ödedikleri, zaman zaman su altında kalan evlerinden ayrılmak zorunda kalacaklardı.
Okul yardımı sözü verilmeyen anne Bağdur, "Çocuklarını okula göndermek ister misin" diye soran konuklarına "Maddi imkânımız uygun değil. Göndereceğim desem yalan olur" yanıtı verdi. Konukları evden ayrılırken, anne Bağdur, evinin su altında kalan odalarını gazetecilere gösteriyordu.
Okulsuzluk üçte birine indi
Öte yandan UNICEF ve MEB yetkilileri dün kampanyaya ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, İstanbul ve Diyarbakır'da yürütülen kampanyada örnek bir çalışma sergilendiğini, İstanbul'da kayıt yaptırsa da okula devam etmeyen öğrenci sayısının 49 binden 15 bine düşürüldüğünü söyledi.
UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond Mc-Loughney ise İstanbul'da kayıtlı kız ve erkek öğrenci arasındaki farkın 75 bin olduğunu belirterek, "Kız çocuklarının okula gönderilmeme gerekçesi olarak ekonomik sıkıntı, her ailenin ortak sorunu gibi görünüyor. Ancak hükümet bu konuda 'Şartlı Nakit Transferi' uygulaması yapıyor ve bu ailelere çocuklarını okula göndermek şartıyla aylık 25 milyon lira yardım yapıyor" dedi.
6 bini aşkın kızın adresi belli
Kampanya çerçevesinde yapılan araştırmaya göre İstanbul'da 6-14 yaş grubunda okula kaydı yapılmış, ancak devam etmeyen 9 bin 865 kız olduğu tespit edildi. Bu kızların 6 bin 621'inin adresleri de tespit edildi. Okula hiç kayıt yaptırmayan kız öğrenci sayısı ise 2 bin 555. Aynı yaş grubunda okula kayıt yaptırmış ancak devam etmeyen erkek öğrenci sayısı ise 5 bin 304.