12 çatışma, dört şehit

17 terörist öldü
Sınır ötesi harekât ihtimali nedeniyle ellerin tetikte olduğu Doğu'da, operasyonlar aralıksız sürüyor. Teröristlerle 12 noktada sıcak temas sağlandı. Tunceli'deki sonbahar operasyonunda mayına basan Uzman Çavuş Ali Rıza Altın şehit düşerken, bölgede öldürülen terörist sayısı 17'ye çıktı.
Cudi'de operasyon
Bingöl, Diyarbakır ve Bitlis'te de çatışmalar vardı. Siirt'te bir üsteğmen ağır yaralandı. Şırnak'taysa, Gabar ve Cudi'de hava destekli yoğun operasyonlar yürütüldü. Cudi'de ikisi er, biri üsteğmen üç asker şehit oldu. Sınırda kaçış yolları tutuldu. Yüksekova'da 150 terörist çembere alındı.

TUNCELİ/HAKKÂRİ/ŞIRNAK - Sınır ötesi harekât ihtimali nedeniyle ellerin tetikte olduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde operasyonlar aralıksız devam ediyor. Tunceli'de mayına basan Uzman Çavuş Ali Rıza Altın şehit düşerken, bölgede öldürülen teröristlerin sayısı 17'ye yükseldi. Şırnak'ta çıkan çatışmada da üç asker şehit oldu. Siirt'te bir üsteğmen ağır yaralandı.
Tunceli'de 17 terörist öldürüldü: Tunceli'de önceki gün sabah başlatılan ve dünkü Cumhuriyet Bayramı törenlerinde eylem hazırlığı içinde oldukları belirtilen teröristlere karşı sekiz bin askerin katılımıyla başlatılan hava destekli operasyon devam ediyor. Bölgede öldürülen terörist sayısı 17'ye yükseldi.


Büyütmek için tıklayınız
Mayına basan uzman çavuş şehit: Dün sabaha karşı Pülümür ile Nzimiye ilçeleri arasındaki Büyükyurt ile Dokuzkayalar mevkiinde PKK'lı teröristlerin araziye döşediği mayına basan 34 yaşındaki Uzman Çavuş Ali Rıza Altın şehit düştü. Şehit Altın'ın cenazesi Elazığ Askeri Hastanesi'nde yapılan törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Aksaray'a gönderildi.
Bordo bereliler Tunceli'de: Kutuderesi vadisinde yaklaşık 40 kişilik terörist grubu dünden beri devam eden operasyon kapsamında kıskaca alındı. Operasyon sırasında 13 el yapımı uzaktan kumandalı mayın bulunarak imha edildi. Operasyona destek için 45 kişilik bordo bereli özel tim Diyarbakır'dan helikopterle bölgeye sevk edildi.
İntihar eylemi hazırlığı: Çembere alınan ve güvenlik güçlerinin yaklaşmasını engellemek için çevrelerine mayınlardan tuzaklar kuran teröristler dikkatleri başka yere çekmek için Tunceli kent merkezinde intihar eylemleri düzenleme talimatı verdi. Eylem öncesi kente keşif yapmak için giren bir kişi yakalandı. Akşam saatlerinde Cumhuriyet Mahallesi Demiroluk Mevkii'nde bir terörist üzerinde taşıdığı el yapımı bombayı devriye görevi yapan sivil polis aracına atmaya kalktı. Polilerin kendisini farketmesi üzerine terörist kaçtı.
Pervari'de sığınak bulundu: Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında PKK'ya ait bir sığınak bulundu. Sığınaktaki bir patlayıcı Üsteğmen Mehmet Bedri Aluçlu tarafından etkisiz hale getirilirken infilak etti. Aluçlu ağır yaralandı. Bölgede yer yer çatışmalar çıktı.
Cudi ve Gabar'a bomba yağıyor: Dün sabah Şırnak'taki Cudi ve Gabar dağlarındaki teröristlere yönelik hava destekli operasyon başlatıldı. Kobra tipi helikopterler saat 04.30 sıralarında Cudi ve Gabar'daki PKK sığınaklarına bomba yağdırdı. Cudi'deki çatışmalarda ikisi er, biri üsteğmen üç asker şehit oldu. Şehit erlerden birinin Yozgat nüfusuna kayıtlı Uzman Çavuş İlyas Karaduman olduğu açıklandı. Teröristlerin Kuzey Irak'a kaçmalarını önlemek için sınır boyundaki birlikler alarma geçirilirken, kaçış yollarına Sikorsky tipi helikopterlerle özel eğitimli komandolar indirildi. Çatışmalar gece boyu sürdü.
Yüksekova'da 150 terörist çembere alındı: Hakkâri'nin Yüksekova'daki Dağlıca ve İkiyaka bölgesinden dün gece sınıra sıfır noktasındaki Çukurca ilçesi yönüne doğru gittikleri tespit edilen PKK'lı terörist grubunu ele geçirmek isteyen Mehmetçik, sabahın ilk ışıklarından itibaren operasyona çıktı. Sayıları 150 olduğu tahmin edilen teröristleri bulmak için arazi karış karış taranırken, stratejik noktalardaki birliklerde bulunan askeri araçlar sıra sıra dizilerek harekât için hazır bekletildi.
Bingöl, Diyarbakır ve Bitlis'te çatışmalar: Bingöl'ün Adaklı, Karlıova ve Genç ilçelerinin kırsal kesimi, Bitlis'in merkez dağlık arazi kesiminde ve Diyarbakır'ın Hani ilçesinde kısa süreli çatışmalar çıktı. Teröristlere ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi.
Sınırdan sızmak isteyen teröristler: Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, Suriye sınırından Türkiye'ye girmek isteyen bir grup terörist, Türk askerini fark edince kaçtı. Teröristlerin kaçarken bıraktıkları kutulardan plastik patlayıcı, el bombası ve mayın çıktı. (dha, aa)