@ismailsaymaz

12 Eylül davası müdahili avukata 'Gezi dayağı'

12 Eylül davası müdahili avukata 'Gezi dayağı'
12 Eylül davası müdahili avukata 'Gezi dayağı'
Gezi Parkı gösterileri sırasında, İHD adına gözlemci heyette yer alan Avukat Ahmet Cihan, dernek binası önünde iki polis tarafından coplarla dövüldü. "Ben avukatım" demesine karşın coplu dayaktan kurtulamayan 59 yaşındaki Cihan'ın ayağı kırıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Gezi Parkı gösterileri sırasında, İHD adına gözlemci heyette yer alan Avukat Ahmet Cihan, dernek binası önünde iki polis tarafından coplarla dövüldü. “Ben avukatım” demesine karşın coplu dayaktan kurtulamayan 59 yaşındaki Cihan’ın ayağı kırıldı. 12 Eylül Davası müdahilleri arasında yer alan Cihan, “Gördüklerim ve yaşadıklarım, son yıllarda halka yönelik en şiddetli saldırıdır” diyor.

İHD’nin Kayıp Komisyonu’nda yer alan Cihan, 16 Haziran’daki gösterilerde dernek adına kurulan gözlemci heyette görevliydi. İHD’li heyet Beyoğlu’ndaki dernek binası önünde beklerken, polislerin yanı sıra eli sopalı sivillerle aşağı yukarı koşuşturuyordu. Yanındakiler derneği dönerken, Cihan kapıda kaldı. Sokağa giren polislere “Görevli” olduğunu belirten kartını göstererek, “Lütfen gaz sıkmayın, içeride hasta insanlar var” dedi. Bu söz üzerine 20 kişilik polis grubundan kopan robocop giyimli iki görevli, Cihan’ın ayağına coplarla vurdu. Yere yığılan Cihan, güçlükle dernek binasına dördü. Burada iki üç saat tutulduktan sonra hastaneye kaldırıldı. Ayağı kırıldığı anlaşılan Cihan’a özel bir ay boyunca dinlenmesi gerektiği söylendi. Cihan, uzun yıllar sonra ilk kez böyle bir şiddete tanık olduğunu belirterek, “İkili üçlü gruplara bile gaz bombası atıp copla veya sopalarla yapılan saldırılara tanık oldum. Bu, Başbakan’ın bir gün önceki konuşmasının fütursuz şekilde sokağa yansımasıdır. Bunu bizzat yaşamak çok korkunçtu” diyor.

12 Eylül Davası’nın müdahilleri arasında yer alan Ahmet Cihan’ın kardeşi Süleyman Cihan, 1982’de yer gösterme işlemi için götürüldüğü bir binadan atılarak öldürülmüş, sonra da Kulaksız’daki kimsesizler mezarlığına gömülmüştü. Kendisi de 5 yıl cezaevinde kalan Ahmet Cihan 12 Eylül referandumundan sonra ağabeyi Süleyman Cihan'ın öldürülmesine ilişkin dosyayı tekrar aralamıştı. Dönemin İstanbul Emniyet amirlerinden Mehmet Ağar hakkında suç duyurusunda bulunan Cihan, eski bakana soruşturma açılmasını sağlamıştı. Daha sonra bu hukuk mücadelesiyle 12 Eylül davasında müdahillik başvurusu kabul edilen ilk darbe mağduru olmuştu.