12 Eylül davasında ara karar

12 Eylül davasında ara karar
12 Eylül davasında ara karar
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan 12 Eylül darbe davasında gözaltında ölen Baki Batmaz ve idam edilen Ali Aktaş, Fikri Arıkan'ın ailelerinin davaya müdahillik talebi kabul edildi.

  Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 12 Eylül davasının duruşması sona erdi. Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, verilen aranın ardından kararı açıkladı.

Kuruluş tarihi ve amacı birlikte değerlendirildiğinde, Siyah Pembe Üçgen İzmir Cinsel Yönetim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ile Ayrımcılığa Karşı Dayanışma Derneği'nin müdahillik talebinin reddine karar veren mahkeme, Baki Batmaz, Hayri Erdoğan ve Tahir Öğmen'in müdahillik talebinin kabulünü kararlaştırdı.

İLHAN ERDOST'UN AİLESİ DE MÜDAHİL

Mahkeme, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında gözaltındayken öldüğü anlaşılan İlhan Erdost'un yakınları Gül Erdost ve Alaz Erdost ile darbe sonrasında TBMM kararı olmaksızın idam edilen Ali Aktaş'ın annesi Ganime Aktaş ve Kardeşi Nursel Gezgin ve aynı şekilde idam edilen Fikri Arıkan'ın ağabeyi Alaattin Arıkan'ın davaya müdahil olarak kabulüne karar verdi.

Gerekli koşulları taşımayan ve belgeleri sunmayan diğer özel kişilerin müdahillik talebini reddeden mahkeme, Avukat Yaşar Kaya'nın “6352 sayılı yasanın mahkeme ile ilgili olan bölümlerinin Anayasa 'ya aykırılığı” iddiasının, Anayasa'nın 152. maddesi uyarınca “ciddi görülmediğinden” Anayasa Mahkemesi'ne başvurulması talebinin reddini kararlaştırdı.

Avukat Yaşar Kaya'nın mahkeme heyetinin reddi istemini de kabul etmeyen mahkeme, tevsi tahkikat talebinin sanık savunmaları alındıktan sonra karara bağlanmasına karar verdi.

SANIKLARIN MAL VARLIĞI EMANETE ALINACAK

Sanıkların mal varlıklarının araştırılmasıyla ilgili Mali Suçları Araştırma Kurumu'ndan(MASAK) gelen belgelerin, emanete alınmasını kararlaştıran mahkeme, duruşmayı erteledi.

Duruşma sonrasında, müdahil avukatları adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, mahkemenin, sanıklar Evren ve Şahinkaya'nın telekonferans yöntemiyle ifadelerinin alınması kararı eleştirildi.

Duruşmanın sona ermesiyle adliye önünde bekleyen gruplar da dağılmaya başladı.