12 Eylül döneminde 299 kişi sorgu odalarında öldürüldü

Gözaltında ölümler 12 Eylül 1980 darbesinin ardından alışılageldik uygulamalardan biri haline geldi. Darbe döneminde resmi rakamlara göre 650 bin kişi gözaltına alınmış...

İSTANBUL - Gözaltında ölümler 12 Eylül 1980 darbesinin ardından alışılageldik uygulamalardan biri haline geldi. Darbe döneminde resmi rakamlara göre 650 bin kişi gözaltına alınmış, çoğu genç yaşta olan bu insanların 299'u Emniyet ve jandarmaya bağlı sorgu odalarında kuşkulu biçimde ölmüştü. Gözaltında ölüm olayları genellikle soruşturulmadı, kazaen açılan soruşturma dosyaları ise hızla kapatıldı. 12 Eylül sonrasındaki bazı gözaltında ölüm olayları ve bu ölümlerle ilgili güvenlik güçlerinin açıklamaları şöyleydi:

  • Darbeden hemen sonra gözaltına alınan Ahmet Karlangaç ile Ekrem Ekşi gördükleri işkence sonucu öldü. Tanıkların aksi ifadesine rağmen İstanbul Emniyet'i "Başlarını duvara vurmak suretiyle öldüler" açıklamasını yaptı.
  • Gözaltına alınan DİSK Bursa Bölge Temsilciliği avukatı Ahmet Hilmi Feyzioğlu 2 Ekim 1980 günü Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün beşinci katından atıldı. Feyzioğlu'nun ölümü kayıtlara 'intihar' olarak geçti.
  • THKP-C Savaşçıları adlı örgütün yöneticisi olduğu iddiasıyla 10 Eylül 1980'de İstanbul'da gözaltına alınan cezaevi firarisi Zeki Yumurtacı, altı gün devam eden sorgusunun ardından tatbikat gerekçesiyle götürüldü.
    Aynı yerde gözaltında olan bir tanık Yumurtacı'nın tatbikata götürülürken "Beni öldürecekler" dediğini söyledi. 17 Eylül 1980 günü, Avcılar Firuzköy'e götürülen Yumurtacı, polislerin açtığı çapraz ateş sonucu öldürüldü. Cunta, Mehmet Zeki Yumurtacı'nın kendisini kaçırmaya gelen bir grup ile polis arasındaki çatışmada, iki ateş arasında kalarak öldüğünü açıkladı.