12 Eylül eylemine darbe

78'liler Derneği'nin 12 Eylül mitingleri, polisin müdahale etmediği Ankara, İzmir ve Mersin'de olaysız yapıldı. İstanbul Kadıköy'de ise 250 kişinin katıldığı basın açıklamasına polis gaz bombasıyla müdahale edince ortalık savaş alanına döndü. 53 kişi gözaltında.
Fotoğraf: ap

İSTANBUL - 78'liler Derneği Girişimi'nin 12 Eylül darbesinin 25. yılı nedeniyle düzenlediği 'Darbeciler Yargılansın' mitingi Ankara, İzmir ve Mersin'de olaysız geçerken, İstanbul'da 53 kişi gözaltına alındı. Kadıköy'deki mitingin 'provokasyon olabilir' gerekçesiyle iptali üzerine girişimin düzenlediği basın açıklamasının ardından, 6 Mart'ta kadınlara yönelik polis şiddetinin benzeri yaşandı.
'Paşa paşa yargılanacaksınız'
78'liler Derneği Girişimi ve 60'a yakın demokratik kitle örgütü üyesi 250 kişi, dün 12 Eylül Darbesi'nin yıldönümünde kitlesel basın açıklaması yapmak üzere Kadıköy Meydanı'nda toplandı. 'Darbecisiniz, paşa paşa yargılanacaksınız' yazılı bir pankart açılan eylemde, girişim sözcüsü Celalettin Can, 12 Eylül darbesini gerçekleştirenlerin yargılanmasını engelleyen Anayasa'nın geçici 15. maddesinin bir an önce kaldırılmasını istedi.
Basın açıklamasından sonra grup dağılırken, polis birkaç kişinin slogan attığını gerekçe göstererek müdahale etti. Eylemcilerin bir kısmı polisin gaz ve coplu müdahalesine karşılık verirken, bir kısmı kaçtı. Yarım saat süren, polisin gaz bombası ve cop kullandığı arbede sonucunda 53 kişi gözaltına alındı. Yerde sürüklenen bazı eylemciler yaralandı.
Girişim sözcüsü Can, "Kendilerine '60'lar' adı verilen polis ekibi saldırdı. Asıl provokatörler, mitingimizi 'Provokasyon olabilir' diye iptal edenler. Bu zihniyet tasfiye edilmedikçe kimsenin can güvenliği yok" dedi. TKP'den yapılan açıklamada da, "12 Eylül'de ABD, 'Bizim çocuklar işi bitirdi' diyordu. 25 yıl sonra ABD'nin çocukları yine işlerini görmeye çalışıyor" denildi. Emniyet ise, yasa dışı slogan atıldığı için müdahale edildiğini açıkladı.
Müdahale yok, olay yok
Başkentte ise eylemciler Sıhhiye Meydanı'na yürüdü. Kortejin en önünde, 12 Eylül'de ölenlerin fotoğrafları taşındı. Miting, Ferhat Tunç'un konseriyle son buldu. İzmir ve Mersin'deki yürüyüşte de 12 Eylül 1980'den önce ölen ve idam edilenlerin posterleri taşındı. Eylemler olaysız sona erdi. (Radikal/dha)