12 Eylül tashihi

Başbakanlık, 12 Eylül döneminden kalma çok eleştirilen uygulamalardan birine daha son verdi. Aranan vatandaşların bütün resmi birimlerdeki kayıtlarına 'Aranıyor' işareti konulmasını öngören 24 yıllık genelge iptal edildi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül döneminin simgelerinden biri haline gelen 'damgalama' işlemini, teknolojik gelişmeyi de gerekçe göstererek sona erdirdi. Başbakan Erdoğan, 15 Ocak 1981'de çıkarılan ve aranan kişilerin, yakalanmalarını sağlamak amacıyla tüm resmi kurumlardaki kayıtlarına 'aranıyor' işareti konulmasını öngören genelgeyi yürürlükten kaldırdı.
Başbakan kaldırdı
12 Eylül döneminde çıkarılan genelgeye dayanarak polis ve jandarmanın aradığı kişilerin tüm resmi dairelerdeki kayıtlarına düşülen 'aranıyor' damgası, o durum ortadan kalksa bile silinmediği için, çok sayıda vatandaşın bugün dahi mağdur edilmesine yol açıyordu. Erdoğan 'güvenlik kuvvetlerince aranan kişilerin resmi işlemler için başvuruları halinde yakalanmalarını sağlamak için, nüfus müdürlükleri, askerlik şubeleri, vergi ve tapu daireleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarının kayıtlarına işaret konulmasının' istendiği bu genelgeyi kaldırdı. Erdoğan'ın dün yayımlanan genelgesinde 'teknolojik yenilikler ile zanlı veya suçluların takibi konusunda güvenlik kuvvetlerince sağlanan gelişmeler nedeniyle uygulama alanı kalmadığı' gerekçesiyle söz konusu genelgenin yürürlükten kaldırılmasının uygun görüldüğü belirtildi.