12 Eylülcülerin GATA oyunu açığa çıktı

12 Eylülcülerin GATA oyunu açığa çıktı
12 Eylülcülerin GATA oyunu açığa çıktı
Hastane yatmadığı ortaya çıkan 12 Eylül Askeri darbesinin mimarlarından Tahsin Şahinkaya'nın, avukatların tutuklanması talebin üzerine tekrar GATA'ya yattığı ortaya çıktı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Sağlık gerekçesiyle 12 Eylül darbe davası duruşmalarına gelmeyen sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, duruşmaya telekonferans sistemi ile bile bağlanmak istemedi. MİT’te darbenin sivil ayağına ilişkin mahkemeye gönderdiği yazıda “elimizde bilgi belge yok” dedi.

12 Eylül Askeri darbesine ilişkin davada sona gelindi. Cumhuriyet Savcılığı, yarın sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında hazırladığı esasa ilişkin mütalaasını açıklayacak. Savcı mütalaasını açıklarken, mahkeme sanıklarında kurulacak ses ve görüntü sistemi ile duruşmaya bağlanması için Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazmıştı. İstanbul ’daki mahkeme 11 Ekim 2013 günü verdiği yanıtta, sanık Şahinkaya’nın GATA’da olmadığını bildirdi.

GATA OYUNU

Bu açıklamanın basına yansıması üzerine, avukatlar Şahinkaya’nın tutuklanması istemiyle davaya bakan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Bu başvurudan hemen sonra Şahinkaya’nın tekrar tedavi için hastaneye yattığı ortaya çıktı. Şahinkaya’nın avukatları, 21 Ekim 2013 günü müvekkillerinin tekrar GATA’ya yattığına ilişkin raporu davaya bakan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

'DURUŞMA İÇİN HAZIR OLSUN'
Bunun üzerine davaya bakan mahkeme Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tekrar yazı yazarak, Şahinkaya’nın duruşma günü telekonferans sistemiyle mahkemeye bağlanabilmesi için gerekli çalışmanın yapılmasını istedi. Mahkeme, yazdığı talimat yazısında şunları belirtti: “Sanık Ali Tahsin Şahinkaya’nın 21 Ekim 2013 tarihi itibariyle İstanbul Gülhane Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroloji bölümünde bulunduğu sanık müdafisi tarafından mahkememize bildirildiğinden ilgi sayılı talimatımız gereğinin yerine getirilmesi rica olunur.”

BAĞLANMAK DA İSTEMEDİLER
Mütalaaya günler kala Evren ve Şahinkaya avukatları aracılığıyla duruşmadan vareste tutularak telekonferans sistemiyle mütalaa günü bağlanmak istemediklerini belirtin bir dilekçe verdiği de ortaya çıktı. Mahkeme heyeti dilekçeyi inceleyerek hastanede bulunan Evren ve Şahinkaya’nın sağlık durumlarında herhangi bir değişiklik olmadığı ve daha öncede hastane ortamında ifadeleri alındığı gerekçesi ile talebi ret etti. Geçen duruşmada mahkeme darbeye giden süreçte rol alan sivillere ilişkin ellerinde bilgi belge bulunup bulunmadığını MİT’e sormaya karar vermişti.

MİT mahkemeye gönderdiği yazıda darbenin sivil ayağına ilişkin elinde belge bulunmadığını bildirmişti. Genelkurmay Başkanlığı da daha önce mahkemeye verdiği yanıtta darbenin sivil ayağına ilişkin ellerinde bilgi ve belge bulunmadığını ifade etmişti.

SUÇLARINI DİNLEYECEKLER
Davanın avukatlarında aynı zamanda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Arif Ali Cangı, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Bu duruşmada Cumhuriyet Savcısı'nın davanın esası hakkındaki mütalaasını vermesi bekleniyor. Sanıklar mahkeme salonuna getirilmemiş olsa da sesli ve görüntülü bağlantı ile 33 yıl sonra savcının işledikleri suçları hakkındaki mütalaasını dinleyecekler. Bu duruşma ile yargılama sona yaklaşıyor. Bu davanın karar günü Türkiye ’nin hukuki ve siyasi tarihinin dönüm noktasını oluşturacak” dedi.