'12 Eylül'de Ankara'da işkence yoktu'

'12 Eylül'de Ankara'da işkence yoktu'
'12 Eylül'de Ankara'da işkence yoktu'
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

12 Eylül ’ün işkence suçlarına ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında ifade veren dönemin Ankara Emniyet Müdürü Ünal Erkan, darbe döneminde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı hiçbir birimde ‘kimseye sistematik veya bireysel olarak işkence yapılmadığını’ iddia etti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında Emniyet’e giderek ifade veren Erkan, 1980 ve 1984 yılları arasında Ankara Emniyet Müdürü olarak görev yaptığını, daha sonra İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandığını, o dönemde birlikte görev yaptığı isimleri de hatırlamadığını söyledi.
Ünal Erkan savcılığın soruları üzerine “1980 ihtilali döneminde öncesi ve sonrasında görev yaptığım Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı hiçbir birimde kimseye sistematik veya bireysel olarak işkence yapılmamıştır. Ben üstlerimden işkence yapın diye herhangi bir emir almadım ve astlarıma işkence yapın şeklinde emir vermedim. Görevim esnasında da bana görevlilerimin işkence yaptığına dair herhangi bir şikâyet gelmemiştir” dedi.

Kanber Ateş’i tanımam
Erkan, 11 Temmuz 1980 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında işkence gördüğünü söyleyen Kanber Ateş’in şikâyeti sorulduğunda ise “Ben Kanber Ateş isimli şahsı tanımıyorum. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan şahıslara işkence yapıldığına dair herhangi bir duyumum olmamıştır ve emrim altındaki görevlilerin de işkence yaptıklarını ben görmedim” şeklinde yanıt verdi. Kanber Ateş, Kürtçeden başka dil bilmediği için oğluyla görüş gününde sadece “Kanber Ateş nasılsın” diyerek iletişim kurabilen annesi nedeniyle 12 Eylül döneminin simgelerinden biri olmuştu.
Soruşturma kapsamında müştekilerden Devrimci 78’liler Federasyonu üyesi Ruşen Sümbüloğlu’na o dönemde görev yapan 270 polisin fotoğraflarının yer aldığı bir katalog gösterilerek teşhis yapılmasını istediği de ortaya çıktı.

3 aydır Raci Tetik’in ifadesi alınamadı


GATA’ya bağlı Çamlıca Huzurevi’nde kalan Mamak Askeri Cezaevi Müdürü Raci Tetik’in ifadesinin alınması için İstanbul’a talimat yazısı yazılmıştı. 3 aya rağmen Tetik’in ifadesi alınmadı.