'12 Eylül'de Ankara'da işkence yoktu'

'12 Eylül'de Ankara'da işkence yoktu'
'12 Eylül'de Ankara'da işkence yoktu'
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

12 Eylül ’ün işkence suçlarına ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında ifade veren dönemin Ankara Emniyet Müdürü Ünal Erkan, darbe döneminde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı hiçbir birimde ‘kimseye sistematik veya bireysel olarak işkence yapılmadığını’ iddia etti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen soruşturma kapsamında Emniyet’e giderek ifade veren Erkan, 1980 ve 1984 yılları arasında Ankara Emniyet Müdürü olarak görev yaptığını, daha sonra İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandığını, o dönemde birlikte görev yaptığı isimleri de hatırlamadığını söyledi.
Ünal Erkan savcılığın soruları üzerine “1980 ihtilali döneminde öncesi ve sonrasında görev yaptığım Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı hiçbir birimde kimseye sistematik veya bireysel olarak işkence yapılmamıştır. Ben üstlerimden işkence yapın diye herhangi bir emir almadım ve astlarıma işkence yapın şeklinde emir vermedim. Görevim esnasında da bana görevlilerimin işkence yaptığına dair herhangi bir şikâyet gelmemiştir” dedi.

Kanber Ateş’i tanımam
Erkan, 11 Temmuz 1980 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında işkence gördüğünü söyleyen Kanber Ateş’in şikâyeti sorulduğunda ise “Ben Kanber Ateş isimli şahsı tanımıyorum. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan şahıslara işkence yapıldığına dair herhangi bir duyumum olmamıştır ve emrim altındaki görevlilerin de işkence yaptıklarını ben görmedim” şeklinde yanıt verdi. Kanber Ateş, Kürtçeden başka dil bilmediği için oğluyla görüş gününde sadece “Kanber Ateş nasılsın” diyerek iletişim kurabilen annesi nedeniyle 12 Eylül döneminin simgelerinden biri olmuştu.
Soruşturma kapsamında müştekilerden Devrimci 78’liler Federasyonu üyesi Ruşen Sümbüloğlu’na o dönemde görev yapan 270 polisin fotoğraflarının yer aldığı bir katalog gösterilerek teşhis yapılmasını istediği de ortaya çıktı.

3 aydır Raci Tetik’in ifadesi alınamadı


GATA’ya bağlı Çamlıca Huzurevi’nde kalan Mamak Askeri Cezaevi Müdürü Raci Tetik’in ifadesinin alınması için İstanbul’a talimat yazısı yazılmıştı. 3 aya rağmen Tetik’in ifadesi alınmadı.


  http://www.radikal.com.tr/112400511240056

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  UZAY İSTASYONUNDA İSE - pispor

  sayın erkan o dönem amerikalı astronatlar ile uzay istasyonunda ise doğrudur 12 eylül faşist cunta darbesinin türkiye halkları üzerindeki yaptığı zülüm işkenceleri ne görmüş nede duymuştur.çünkü uzaydan ankara kolay kolay görülmez.bir devlet ki sivasta yakılan canların davasını zaman aşımı nedeni ile rafa kaldırıyorsa,ihtiyarlanmış Sn.Ünal Erkan 12 eylülü çoktan unutmuştur.tuzu kurudur.oysa 12 eylül faşist evren darbesi gelini kızı oğlu yanında babalarını soyarak,cinsel organlarına ip bağlatarak onlara çektirmiş,anadilinde konuşanlara, kan kusturmuş hayattaki kişiler bunu unutabilirmi.sayın ünal erkan onurlu insanlar asla yalan söylemez.

  haklisin - Secret Garden

  12 eylulde diyarbakir disinda turkiyenin hicbir yerinde ikskence yoktu.eger yapilmissada oda istisnadir yada sirf kürtleri destekleyen eski solculara falan yapilmistir.bakmayin simdi 12 eylulde bizde magdur edildik diye ortada dolasan ulkuculere!12 eylulun amaci abd destekli olarak kürtleri yok etmek tipki rum-ermeni lere yapildigi gibi.bunu yapamayincada terorize etmek ve o sozde turk ulusunu insaa etmekdi gorevleri.kimse 12 eylul doneminde batida iskence oldu demiyor zaten.sen doguya gel doguya! 100 yildir kürtler icin hergun 12 eyluldur hergun 28 subattir.halada devam ediyor bu iskenceler devlet teroru.

  BU ÜLKE MİLLİYETÇİLİK YARIŞINDAKİLERLE YÖNETİLEMEZ. - m.rozbilen

  İnkar en kolay yol.Yalandan da kimse ölmediğine göre inkar etmekte bir beis yoktur.Genel Kurmay da dahil hangi suçlar kabullendiki bu güne kadar? Dünya alem biliyor ama sorumlular hiç oralı değil.Peki bunca delille soruşturma ve ceza davaları niye? Aklını yitiren,bedeni olarak uzun zaman tedavi gören bunca insanlara uzaylılar mı işkence yaptı? Bu makamlara gelmiş olanların bir devlet adamına yakışır tavırları sergilememeleri, bu devletin basiretsiz kişilerle bizi yönettiğini gösterir.Erkek gibi çıkıp "evet şu şu şartlar altında yaptık,yaptırıldı" beyanı daha erdemli olur.Hani o erkek? Zira yaptıklarının suç olması ötesinde ayni zamanda utanılacak insanlık suçlarına da giriyor.Sayın Erkana sormak isterim: İşkenceleriyle nam salmış dal gurubu ve başındaki Kemal Yazıcıoğlu bana mı bağlıydı,sizin döneminizde olmadı mı? Allah için bir gün de doğruyu söyleyin ve karanlık bir dönemin aydınlatılmasını sağlayın.Size minnettar kalacağuz.

  söylenecek bir sey yok - mataman

  Adam insanlarin gözüne baka baka yalan söylüyor. Acaba meshur DAL gurubunuda mi duymamis dersiniz

  sıradan inkarcılık - ömerhayyam

  bazı toplumlarda inkar politikası o kadar sıradanlaşmıştır ki, kendi benliklerini yoksayacak kadar aciz hale gelmiştir..

  kimse oldu diyor mu abi ayıp ettin şimdi - paradigmasal

  yoksa bu halk neden bu darbeyi yapanları baştacı etsin? yoksa neden o anayasaya %90 evet desin? bu olacak iş mi? işkence tabi olmamıştır.insanlar kendilerini zorla hapishaneye sokup kendilerini duvarlara vurup, kendilerine elektrik vermiştir raci abi. aslında bu yazı da yok ben de yokum.