12 Eylül'ün Başbakanı Ulusu, son yolculuğuna uğurlandı

12 Eylül'ün Başbakanı Ulusu, son yolculuğuna uğurlandı
12 Eylül'ün Başbakanı Ulusu, son yolculuğuna uğurlandı
12 Eylül 1980 Askeri Darbesi sonrasındaki dönemin başbakanlığını yapan Bülend Ulusu, Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

12 Eylül dönemi Başbakanı Bülend Ulusu, için için sabah Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı'nda bir tören düzenlendi. Buradaki tören sonrası cenaze Teşvikiye Camii'ne getirildi. Cenaze töreninde Ulusu’nun kızı Nurgün Balkanoğlu ve damadı Hasan Balkanoğlu taziyeleri kabul etti. Törene, Ulusu’nun yakınlarının yanı sıra, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, emekli Orgeneral Çevik Bir, eski İstanbul ve İzmir Valisi Nevzat Ayaz, iş adamları İnan Kıraç ve Bülent Eczacıbaşı ile İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan da katıldı.

“DEMOKRASİYE GERÇEKTEN İNANAN BİR İNSANDI"

Cenaze namazı öncesinde Bedrettin Dalan, “1983’den bu yana tanırım. İhtilalin başbakanı olmasına rağmen, beyefendi, sivil kimliği ile kendi şahsında hukukun içinde kalarak inanılmaz bir insanlık örneği sergiledi. Demokrasiye geçiş esnasında da İstanbul’da adaydı, bende adaydım. Rakiptik ama son derece saygılı, demokrasiye gerçekten inanan bir insandı. Onun gibi nazik beyefendi bir insanı ömrümde çok az tanıdım" dedi. Nevzat Ayaz da, “Başbakanlığı döneminde ben de bakandım. Her yönü ile hakikaten vatana, millete bağlılığı olan, saygısı olan bir insandı" ifadelerini kullandı.
Çevik Bir ise komutanları olduğunu ve kendisine çok saygı duyduklarını ifade etti. İnan Kıraç ise sevdikleri ve saydıkları bir büyükleri olduğunu dile getirdi. Cenaze törenine katılan İstanbul Valisi Şahin ise, “Sayın Bülend Ulusu’ya Allahtan rahmet, yakınlarına da başsağlığı ve sabır diliyorum" dedi.

TABUTUNU ASKERLER TAŞIDI

Bülend Ulusu’nun tabutu kılınan öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra askerler tarafından cenaze aracına taşındı. Ulusu, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.