12 Eylül'ün 'büyüklerine' laf yok

12 Eylül'ün 'büyüklerine' laf yok
12 Eylül'ün 'büyüklerine' laf yok
12 Eylül'ün yıldönümünde düzenlenecek mitingin afişleri 'devlet büyüklerine hakaret' iddiasıyla yasaklandı

 

MESUT HASAN BENLİ

 

ANKARA - Ankara Valiliği, ‘Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’nin 12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle düzenleyeceği miting için hazırlanan afişi ‘devlet büyüklerine hakaret edildiği’ gerekçesiyle yasakladı. Sivil toplum kuruluşları skandal kararın iptali için pazartesi günü idare mahkemesine dava açacak. 
Aralarında Devrimci 78’li Federasyonun da bulunduğu ‘Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’, 12 Eylül askeri darbesinin 29. Yılını Ankara’da düzenleyeceği dev bir mitingle protesto etmek için hazırlıklara başladı. Miting komitesi, mitingin tanıtımı için hazırladığı afişlere puzzle şeklinde Kenan Evren, Veli Küçük, Mehmet Ağar, Yaşar Büyükanıt, Fettullah Gülen, Devlet Bahçeli, Muhsin Yazıcıoğlu, Turgut Özal ve Başbakan Erdoğan’ın fotoğraflarını koydu. Afişte ‘12 Eylül Darbesinin 29. yıldönümünde Emperyalizmi Faşizmi Darbecileri Gericiliği Şovenizmi Lanetleme Mitingi’ ibaresi de yer aldı. Ancak Ankara Valiliği afişe geçit vermedi. Valilik ‘faşist, gerici, darbeci ve şovenist’ ibareleriyle devlet büyüklerine hakaret edildiğini iddia ederek afişin asılmasını yasakladı. Valilik yasaklama gerekçesinde söz konusu afişin tahriklere sebep olacağını da ileri sürdü:
“İçeriği itibarıyla, fotoğrafları kullanılarak, içerisinde devlet büyüklerimizin de bulunduğu kişilere ‘faşist, darbeci, gerici ve şovenist gibi hakaret olarak değerlendirilen söylemlerle kamuoyu oluşturmaya, halkı kışkırtamaya, toplumda hükümete ve kamu görevlilerine karşı kin ve nefret duyguları oluşturarak güvensizlik ortamı yaratmaya ve toplumda, siyasi parti taraftarı kişiler/ gruplar arasında tahriklere sebep olabileceği değerlendirilen afişin ‘5442 sayılı il idaresi kanunu 11/c maddesi’ gereğince, ilimizde genelinde cadde ve sokaklarda asılması ve yapıştırılması valiliğimizce yasaklanmıştır”

Resimler çıkarıldı
Valiliğin yasaklanma kararında, asılması durumunda afişi hazırlayanlar hakkında yasal işlem yapılacağı da belirtildi. Yasaklama kararı sonrasında miting komitesi söz konusu isimlerin fotoğraflarını afişten çıkardı. Komite bir yandan da kararın iptali için pazartesi günü idare mahkemesine başvurmaya hazırlanıyor.
Tertip komitesi adına konuşan Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu yasaklama kararına sert tepki göstererek “Afişimiz, sadece darbelerin karanlık tarihine tanıklık etme temelinde tasarlanmıştı. Hiçbir şiddet unsuru içermeyen afişimiz demokratik bir hakkın kullanılması isteğiyle, 12 Eylül darbesinin bugüne uzanan süreci güncelleştirmeyi amaçlıyordu. Valilik bu topluma tarihin gördüğü en büyük karanlığı yaşatanları unutmuş görüyor. Faşizmi ve zulmü teşhir etme ve hesabını sorma çabamız ise şiddet, tahrik, kine sevk gibi  kavramlarla karartılma çabası içindedir” dedi.
Valiliğin yasaklama kararının AKP’nin ‘darbe karşıtlığı’ maskesini düşürdüğünü de öne süren Sümbüloğlu “Demokratik açılım turlarıyla olduğundan başka bir görüntünün peşine düşen AKP’yi de bu yasakçı yaklaşım bir kez daha ele vermiştir. Bu yasak darbecilerle hesaplaşmamış bir toplumun hükümeti olma vasfına uygun düşüyor. Bu yasak sahte darbe karşıtlığı maskesini de düşürmüştür” diye konuştu.