12 kentte 'istihbarat' değişikliği

12 kentte 'istihbarat' değişikliği
12 kentte 'istihbarat' değişikliği
Ankara, İstanbul ve Ankara'nın da aralarında olduğu 12 kentin 'istihbarat şube' müdürlerinin görev yerleri değiştirildi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nda geçen ay daire başkanı ve şube müdürlerinin değişmesinin ardından Ankara , İstanbul ve İzmir’in de aralarında olduğu 12 kentin istihbarat şube müdürleri değişti. İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne Ahmet Arıbaş, Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne Cihangir Ulusoy, İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne ise Kudret Dikmen getirildi. Yerleri değişen 12 müdür arasında ‘şark tayini’ gelmeyenler de olduğu belirtilirken, atamaların ‘olağandışı’ değerlendirildiği ifade edildi. 

Sierra cinayetini çözmüştü 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce müdür ve emniyet amirlerini kapsayan şark tayinleri listesi de belli oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 67 müdür ve amirin tayini şark bölgesine çıktı. Tayini çıkan isimlerin yerine şark bölgelerinden 41 müdür ve amir ise İstanbul’a geldi. Atamalar içerisinde en dikkat çekici isim Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı oldu. Türkiye ve ABD ’de gündemi sarsan Sarai Sierra cinayetini çözen ekibin başındaki Erçıktı, Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nde görevlendirildi. Şark tayini çıkan isimler arasında İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın Özel Kalem Müdürü Melih Bahattin Baştak da yer aldı. Baştak’ın tayini Şırnak’a çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün en önemli şubelerinden sayılan Personel Şube Müdürü Mustafa Şen’in tayini ise Erzincan’a çıktı. Eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün de şark tayini kapsamında Malatya Emniyet Müdürlüğü’nde görevlendirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan listeye göre 3’ü 1’inci sınıf, 8’i 2’nci sınıf, 28’i 3’üncü sınıf , 17’si 4’üncü sınıf olmak üzere 56 emniyet müdürü ve 11 emniyet amiri şark illerinde görevlendirildi. Şark illerinden ise 15 emniyet müdürü, 25 emniyet amiri ve 1 başkomiser İstanbul’a atandı.