12 Yaşındaki çocukla evliliğe 8 yıl hapis

12 Yaşındaki çocukla evliliğe 8 yıl hapis
12 Yaşındaki çocukla evliliğe 8 yıl hapis
Zonguldak'ta 12 yaşındaki çocukla başlık parası karşılığında dini nikah yapan kişiye 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

ZONGULDAK - Zonguldak'ta oturan Cüneyt K., Ereğli İlçesi'nde oturan S.Ç. ile 2006'da tanıştı. Cüneyt K., iddiaya göre, evlenmeye karar verdiği S.Ç.'yi aynı yıl ailesinden istedi. Cihan Ç., 2 bin 500 lira başlık parası karşılığında kızının evlenmesine izin verdi. Cüneyt K., dini nikah kıydığı S.Ç. ile Zonguldak'ta davullu-zurnalı düğün yaptı.

8 Ekim 2007'de Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde kız bebek dünyaya getiren S.Ç.'nin yaşının küçük olduğunu gören doktorlar, durumu polise bildirdi. Savcılık soruşturmasının ardından Cüneyt K. hakkında, 'Çocuğun basit cinsel istismarı', kızın babası Cihan Ç. ve annesi Bahriye Ç. hakkında ise 'suça iştirak'ten dava açıldı.

Tutuksuz yargılanan sanıkların katılmadığı Zonguldak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında avukatlar hazır bulundu. Sanık Cüneyt K.'nın avukatı, müvekkilinin, 2011'de 17 yaşını dolduran S.Ç. ile resmi nikah yapıp evlendiğini ve birlikte yaşamaya devam ettiklerini belirterek beraat talep etti.

Ancak mahkeme heyeti, suçu işlediği kanaatine vardığı sanık Cüneyt K.'ya 8 yıl 4 ay, kızın babası Cihan Ç.'ye ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Anne Bahriye Ç. ise suçta bir kastının bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Mahkeme, kararın kesinleşmesi halinde cezaevine girecek olan Cüneyt K. ve Cihan Ç.'nin yurt dışına çıkmasını yasaklarken, adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verdi.

DHA - Gürkay GÜNDOĞAN


  http://www.radikal.com.tr/112719611271964

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mağduriyet?? - belaks2

  Bazı okuyucular bu ağır kararları çifte mağduriyet olarak görüyor olabilirler. Bu bir çocuk istismarıdır ve en ağır cezayı hak etmektedir. Mağduru mağdur etmemek devletin elindedir. Ancak yasaları yumuşatmaya başlarsanız da bunun önünü alamazsınız. Sizce bir kız çocuğunun böyle bir aile içinde kendi iradesiyle hareket etmesi ne kadar mümkündür? Hadi kendisi istemiş olsa, ona anası babası bunun saçmalık olduğunu söyleyemiyorsa buna bu ana-babaya ana-babalık hakkı verilmeli midir? Aile boyu aptallık cezalandırılmalıdır.

  çifte mağ duryet - huseyi

  var olan gelenekler yıkılmadık tan sonra bu gibi vaka lar olacak şimdide çocuğu var siz ceza veriyorsunuz çifte ceza oluyor bu seferde kadın çocuk mağdur oluyor

  Hep zordur onlar için.Aşamadan; yaşamın en başında kala kalırlar. - Sergen Bektaş

  Hem çocuk,hem de kadındırlar Bir gül gibi al ve narin Bir su gibi saydam ve sakindirler Susarlar çünkü; Hem çocuk, hem kadındır, Onlar(!!!)

  SAKA MI ACABA - 14Bernard

  Inanmak istemiyorum bu nedir,cehalet diyemiyecegim.Bilgisayar ve TV nin girdigi hicbir yer cahil degildir.Sadece para icin yapilan bir alisveris.Ben 12 yasimdayken annem ocagi,sobayi bile yaktirmazdi.Neden cocuktum da ondan.Acaba bu kiz genc kizliga adimini atmismi, inanin ki daha biraz zamani bile olabilir.Bu bence tecavuze girer.Derhal Devletin bu ise bir dur demesi lazim.Kendimi koydum kizin yerine korkudan tansiyonum yukseldi.Bu nasil aile.Helede ana?????