12 yaşındaki Fatma sekiz ay teneffüse çıkmadan çalışacak

Çukurova'da pamuk, Ege'de tütün, Karadeniz'de fındık, çay, İç Anadolu'da pancar... Fatma'nın akranları Türkiye'nin neresinde ne yetişir, belki de biraz sıkılarak coğrafya kitaplarından öğreniyor.

ADANA - Çukurova'da pamuk, Ege'de tütün, Karadeniz'de fındık, çay, İç Anadolu'da pancar... Fatma'nın akranları Türkiye'nin neresinde ne yetişir, belki de biraz sıkılarak coğrafya kitaplarından öğreniyor. Yılın sekiz-dokuz ayını ailesiyle birlikte o tarladan bu tarlaya sürüklenerek geçiren Fatma'ysa gün boyu çapa sallayarak...
12 yaşındaki Fatma, Birleşmiş Milletler'e göre sayıları 170 milyona ulaşan çocuk tarım işçilerinden. Okulu Şırnak'ta, kendisi Adana'da, domates, biber ekiminde. Tarladaki dinlenme molasında traktör gölgesine sığınıp kitabını açıyor. Yılda sadece dört ay gidebildiği okuluyla arasında giderek açılan uçurumu kapatmaya çalışıyor.
Fatma Erdem, Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Pınarbaşı Köyü İlköğretim Okulu'nda altıncı sınıf öğrencisi. Şimdi mevsimlik işçi olarak geldikleri Adana'nın Karataş ilçesi yakınlarında, üç-dört metrekarelik çadırda, ağabeyi, dayısı, yengesi ve onların çocuklarıyla birlikte kalıyor.
Dersleri çok iyi ama öğretmenine veda bile edememiş:
"Öğretmenime, tarlaya gidiyorum, diyemedim, arkadaşlarımla haber gönderdim. Çünkü, öğretmenim tarlada çalışmama çok üzülüyor. Benim çalışkan bir öğrenci olduğumu, idealim olan doktorluk için okuluma ara vermemem gerektiğini söylüyor. Ama okuldan çaldığım zamanlar da olmasa okuyabilmek için para bulamam. Yedi kardeşiz. Annem çalışmıyor, babamın da günübirlik işlerle kazandığı para yetmiyor. Ben ve ağabeyim Nevzat, çalışmak zorundayız."
Ağabeyi de aynı okulun 8. sınıfında. Onun ideali de öğretmenlik: "Benim de derslerim iyi. Okulumu çok seviyorum ama okumak için paraya ihtiyacımız var. Okulu yarım bırakıp gelmek zorunda kaldık. Seralarda domates, karpuz ve biber fidesi dikiyoruz. Burada iş bulduğumuz sürece kalacağız. Okullar kapanmadan da dönmeyi umuyoruz. Okullar kapanıp, pamuk çapalama dönemi başlayınca, yeniden geleceğiz. Ancak, burada iş çok olursa karnemi bile alamayacağım."