12 yaşındaki Meryem'in acı sonu

12 yaşındaki Meryem'in acı sonu
12 yaşındaki Meryem'in acı sonu
12 yaşındaki Meryem Sökmen arkadaşına 'Seni Seviyorum' yazan bir not göndermek istedi. Öğretmenin eline geçen nottan ailesi haberdar edildi. Meryem'in eve gitmesinin ardından üç el silah sesi duyuldu. İddiaya göre Meryem, töre korkusu yüzünden korucu olan babasının silahıyla intihar etti

AĞRI’nın Doğubayazıt İlçesi'ne bağlı Somkaya Köyü’nde oturan ilköğretim okulu 5’inci sınıf öğrencisi Meryem Sökmen'in, derste bir arkadaşına yazdığı ‘Seni seviyorum’ notunun, öğretmeninin eline geçerek korucu babasına verilmesi üzerine ‘korkudan’ intihar ettiği öne sürüldü. Meryem’in cenazesi, Trabzon Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Doğubayazıt’ın Tendürek Dağı eteklerindeki Somkaya Köyü'nde yaşayan Meryem Sökmen, geçen 7 Ocak sabahı okula gitti. Meryem dördüncü derste iddiaya göre ‘Seni Seviyorum’ yazılı notu bir arkadaşına verirken sınıf öğretmeni R.Ç.’ye yakalandı. Bu olaydan etkilenen Meryem, beşinci ve altıncı derslere girmeyerek eve gitti. Öğretmen de, iddiaya göre ‘sınıfta dedikodu çıkmaması için’, notu Meryem'in okula çağırdığı koruculuk yapan babasına verdi. 

Kalaşnikofu başına dayayıp tetiğe bastı

Ertesi gün okula gitmeyen Meryem, evde annesiyle bulunduğu sırada misafir odasına girdi ve iddiaya göre köy korucusu olan babasına ait otomatik Kalaşnikof tüfeği alıp başına dayayarak tetiğe dokundu. Birbiri ardına çıkan üç kurşun, Meryem’in alnından girerek başını parçaladı. Silah sesinin duyulması üzerine evin etrafında toplanan kalabalık jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen jandarma ve Cumhuriyet Savcısı, Meryem’in ölüm olayı ile ilgili soruşturma başlattı. Meryem'in cenazesi Trabzon Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından 9 Ocak günü köy mezarlığında toprağa verildi.

Ablası da 13 yıl önce kendini asmış

4'ü kız 8 çocuk babası korucu Muzaffer Sökmen’in ‘Necla’ adındaki kızının da, 1997 yılında kendisini asarak yaşamına son verdiği belirtildi. Muzaffer Sökmen, kızının kendisini vurduğu zaman evde olmadığını belirterek, “Meryem, Cuma günü okula gitmedi. Evde yalnızca annesinin olduğu bir sırada oturma odasına girerek bana ait olan korucu tüfeğiyle kendisini vurmuş. Tüfekten çıkan ses üzerine odaya giden annesi, kızını kanlar içinde bulmuş. Ben fazla bir şey bilmiyorum. Eğer kızım sevdiği birisi olduğunu söyleseydi, ben onunla evlendirirdim” diye konuştu. (dha)