12 yıldır ilk sırada 'Zeynep' var

12 yıldır ilk sırada 'Zeynep' var
12 yıldır ilk sırada 'Zeynep' var
Türkiye'de aileler, geçen yıl doğan kız bebeklere en fazla "Zeynep", erkek çocuklarda ise "Berat" ismini verdi.

ANTALYA - İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, 2012 yılında dünyaya gelen kız çocuklar için en çok tercih edilen isim, 11 yıldır olduğu gibi yine "Zeynep" oldu.
Kız çocuklarda geçen yıl "Zeynep"ten sonra en fazla tercih edilen isimlerde ikinci sırayı "Elif", üçüncü sırayı "Ecrin", dördüncü sırayı "Yağmur", beşinci sırayı ise "Azra" aldı.
Zehra, Nisanur, Nehir, Ela ve Belinay da geçen yıl doğan kız çocuklara en fazla verilen isimler arasında yer buldu.
Kız çocuklara 2011 yılında en fazla verilen 10 isim ise sırayla, "Zeynep, Elif, Ecrin, Yağmur, Nisanur, Azra, Nehir, Zehra, İrem ve Eylül " olmuştu.
Geçen yıl doğan erkek bebeklerde aileler en çok "Berat" ismini tercih etti. "Berat"ı "Yusuf, Emir, Mustafa, Mehmet" izledi. "Ahmet, Muhammed, Ömer, Emirhan ve Çınar" da geçen yıl doğan çocuklara en fazla konulan isimler arasında yer alıyor. 

Erkeğe "Mehmet", kıza "Fatma"
Yeni doğan kız çocuklara onlarca yıl boyunca en fazla konulan isim olan "Fatma" ise geçen yıl isim tercihinde alt sıralarda kaldı. Türkiye 'de kız çocuklara en çok konulan isim sıralamasında "Fatma", 1950'lerden 1990'lara kadar tam 40 yıl boyunca ilk sırada yer aldı. "Fatma" ismi birinciliği 1993'te "Merve"ye, 2000 yılından sonra ise "Zeynep"e kaptırdı.
Erkek isimlerinde ise "Mehmet" 1950'lerden 2000'lere kadar ailelerin en çok tercih ettiği isimlerde birinci oldu. "Mehmet" ismi birinciliği, son yıllarda "Yusuf" ve "Berat" isimlerine bıraktı.
"Mustafa" ismi de uzun yıllardır en çok tercih edilen isimler arasında yer alıyor.  (AA)