'120 mevcut' şaşırttı

Tunceli'de köye dönüşler ve Alevilerle ilgili incelemelerde bulunan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, dün Bingöl'e geçti.

TUNCELİ/BİNGÖL - Tunceli'de köye dönüşler ve Alevilerle ilgili incelemelerde bulunan AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, dün Bingöl'e geçti. Kretschmer, burada Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Türkiye Cumhuriyeti ve AB Komisyonu tarafından yürütülen Temel Eğitime Destek Programı'yla ilgili basın toplantısına katıldı. Büyükelçi, eğitimin AB ile uyum için önemine dikkat çektikten sonra gözüne çarpan en önemli sıkıntılardan birinin derslik açığı olduğunu, 120 öğrencili derslik bile gördüğünü söyledi.
Temel Eğitime Destek Programı ile bilgi veren Bakan Çelik ise "AB bize niye naz yapıyor, biliyor musunuz. Ben bunun din ve kültür farklılığından olduğuna inanmıyorum. Bizim buralarda kalabalık aileler kız vermekten kaçınır" diye konuştu. Çelik, bakanlığın yaptığı projeksiyonda 2023 yılında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinde 2.5 ve 3 milyon kişi düzeyinde azalma olacağını belirtti. (Radikal, dha, aa)