'125. yaşını kutlayalım...'

Atatürk, ölümünün 67. yılında özlemle anıldı. Cumhurbaşkanı Sezer, "Türk ulusu, 'yüce Ata'sının doğumunun 125. yılını kutlamalı" dedi. Başbakan Erdoğan, Atatürk'ün minnetle anıldığını söyledi.

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 67. yıldönümünde törenlerle anıldı. Başkentte ilk tören, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığındaki devlet erkânının katıldığı Anıtkabir'de yapıldı. Heyet, Atatürk'ün öldüğü saat olan 09.05'te saygı duruşunda bulunurken, tüm yurtta iki dakika süreyle sirenler çaldı. Tüm resmi kurum ve kuruluşlarda bayraklar yarıya indirildi.
Cumhurbaşkanı, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Türk ulusu büyük bedeller ödenerek kurulan laik ve demokratik Cumhuriyet'i ödün vermeden sonsuza kadar yaşatmak için ant içmiştir" diye yazdı.
125. yıl hatırlatması
Daha sonra 10 Kasım dolayısıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda bir anma toplantısı düzenlendi. Sezer, toplantıda da şu mesajları verdi: "Tarihini öğrenen, geçmişle gurur duyan, Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bağlı yurttaşlar, Cumhuriyet'e yönelebilecek tehditler karşısında daha duyarlı davranacak. Ancak böylelikle ülkemiz üzerinde yeni oyunlar oynanmasını önleyebilir, Cumhuriyet'i sindiremeyen, bölünmez bütünlüğümüze zarar vermeyi amaç edinen düşüncelere ve etkinliklere karşı koyabiliriz.
Böylesine büyük bir öndere sahip olmanın sevincini gönülden duyumsayan Türk ulusu, yüce Atasının doğumunun 125. yılını da, onun büyüklüğüne yaraşır etkinliklerle kutlamalıdır. Hazırlıkların şimdiden başlatılması ve eşgüdüm içinde sürdürülmesi, düzenlenecek etkinliklere halkın katılımının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır.
Meclis başta olmak üzere tüm kurumların üzerine düşeni duyarlılıkla yerine getireceklerinden kuşku duymuyoruz. Atatürk'ü unutmadık ve unutmayacağız. En büyük eserine, kurduğu ve gelişimine yön verdiği Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkacağız."
'Cumhuriyet teminattır'
Atatürk'ü minnetle andıklarını belirten Başbakan Tayyip Erdoğan da şöyle konuştu: "Demokrasi, laiklik ve bağımsızlık temelinde kurulan Cumhuriyetimiz, refah ve özgürlüğümüzün en büyük teminatıdır. Çok ağır bedelle kazanılan Cumhuriyet'in değerlerine sahip çıkılmalıdır. Herkes, Cumhuriyet'le demokrasinin temel prensiplerine sıkı sıkıya sarılmalı."


    http://www.radikal.com.tr/7628257628250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.